Путин: Използването на ядрено оръжие е крайна мярка

0
7

 

Руският президент участва в учение по ядрено възпиране чрез видеовръзка от Кремъл

 

Русия потвърждава своята принципна позиция, че използването на ядрено оръжие е крайна мярка.

Това заяви руският президент Владимир Путин по време на тренировка на силите за стратегическо възпиране. По време на учението са направени практически пускове на балистични и крилати ракети, уточняват от руското министерство на отбраната.

„Русия потвърждава своята принципна позиция, че използването на ядрено оръжие е крайна и изключителна мярка за гарантиране на сигурността на държавата“, каза Путин, цитиран от ТАСС.

Руските ядрени сили са оборудвани с модерни оръжия на ниво 94%, а ядрените оръжия на Руската федерация спомагат за поддържането на паритета и баланса на силите в света, подчерта Путин.

„Ние добре разбираме, че именно ядрената триада продължава да бъде надежден гарант за суверенитета и сигурността на нашата страна, позволява ни да решаваме проблемите на стратегическото възпиране, както и да поддържаме ядрения паритет и баланса на силите в света. , като обективни фактори на глобалната стабилност“, каза руският президент.

Стратегическите сили за възпиране са компонент на руските въоръжени сили. Предназначен е за възпиране на агресия срещу Русия и нейните съюзници, както и за поражение на агресора във война с помощта на различни видове оръжия, включително ядрени, уточнява ТАСС. Стратегическите сили за възпиране се състоят от стратегически настъпателни сили (СНС) и стратегически отбранителни сили. Основен компонент на СНС са стратегическите ядрени сили (СЯС, ядрена триада). Те включват стратегическите ракетни сили (стратегически ракетни сили), част от силите на ВМС – военноморски стратегически ядрени сили, както и част от въздушно-космическите сили (ВКС) – авиационни стратегически ядрени сили.

Формирането на стратегическите ядрени сили започва през 50-те години на миналия век. Основата на тяхното оръжие в момента се състои от стационарни и мобилни наземни системи от междуконтинентални балистични ракети, стратегически атомни подводници, както и стратегически бомбардировачи, оборудвани със стратегически крилати ракети въздух-земя и авиационни бомби.

Последните ученията за стратегическо възпиране

На 9 декември 2020 г. се проведе обучение по управление на стратегическите ядрени сили отново под ръководството на руския президент Владимир Путин. Според информация на руското министерство на отбраната, в учението са участвали сили и средства на сухопътния, морския и въздушния компонент на стратегическите ядрени сили. Тогава ведомството разпространи видеозапис на пусковете на крилати ракети Х-101 и Х-555 от самолети Ту-160 и Ту-95МС, изстрелването на балистична ракета от подводно положение от атомния ракетен крайцер „Карелия“ на гр. проект 667BDRM „Делфин“, както и изстрелването на междуконтинентална балистична ракета, което се проведе в рамките на ученията на ракетите с мобилно базиране на ракетната система „Ярс“ от космодрума Плесецк.

На 19 февруари 2022 г. се проведоха учения на руските сили за стратегическо възпиране, включващи пускове на хиперзвукови аеробалистични ракети „Кинжал“, крилати ракети „Калибър“, хиперзвукова ракета „Циркон“ по наземни и морски цели, ракети „Ярс“ и “ Синева“ на полигона Кура в Камчатка, крилати ракети с въздушно изстрелване (включително Х-55) на полигоните Кура и Пембой. Ученията бяха организирани за отработване на контрол на ядрени оръжия и оръжия с повишена потенциална опасност в един контур на управление по време на операцията на стратегическите настъпателни сили. В ученията са привлечени сили и средства на Въздушно-космическите сили, Южния военен окръг, Ракетните войски със стратегическо предназначение, Северния и Черноморския флот. Президентите на Русия и Беларус Владимир Путин и Александър Лукашенко наблюдаваха ученията от Кремъл.

На 26 октомври 2022 г. Владимир Путин наблюдава тренировката на стратегическите сили за възпиране, по време на която беше симулиран масиран ядрен удар в отговор на ядрен удар на противника. Междуконтиненталната балистична ракета „Ярс“ беше изстреляна от държавния изпитателен космодрум Плесецк, а балистичната ракета „Синева“ – от Баренцово море от полигона Кура в Камчатка. Два самолета на далечната авиация Ту-95МС също участваха в изпълнението на мисии, изстрелвайки крилати ракети с въздушно изстрелване. Според пресслужбата на Кремъл целите на обучението са изпълнени напълно, всички ракети са достигнали целите си.

На 25 октомври 2023 г. Въоръжените сили на Русия под ръководството на Путин проведоха учение със силите и средствата на сухопътния, морския и въздушния компонент на силите за ядрено възпиране. Бяха отработени задачите за нанасяне на масиран ядрен удар от стратегическите настъпателни сили в отговор на удар на противника. В обучението участваха мобилната наземна ракетна система „Ярс“, стратегическата ракетна подводница „Тула“ на Северния флот от проект 667БДРМ „Делфин“ и два стратегически ракетоносеца Ту-95МС. Изстреляни са междуконтиненталните балистични ракети „Ярс“ и „Синева“, както и крилати ракети с въздушно изстрелване. Практическите пускове се контролираха от Националния център за управление на отбраната на Руската федерация.

BIG5, по информации на ТАСС

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here