От 28-те нови чуждестранни посланици на днешната церемония в Кремъл по връчване на акредитивните писма на руския лидер 12 са представители на неприятелски държави. Това са осем държави от ЕС (Малта, Италия, Испания, Ирландия, Дания, Белгия, Холандия и Финландия), както и Япония, Канада, Нова Зеландия и Албания
За Украйна и погрешния курс на Запада
Илюзорни сметки за победа над Русия могат да правят само тези, които не познават нейната история и не разбират силата на нейното единство. Това заяви руският президент Владимир Путин по време на церемонията по връчване на акредитивните писма на чуждестранни посланици в Кремъл.
Той отбеляза, че Русия полага активни усилия, за да предотврати прерастването на конфликта в Близкия изток в голяма война.
Президентът изрази надежда, че по време на работата си в Руската федерация новите посланици ще помогнат в столиците на държавите, които представляват, да се „формира по-обективно и безпристрастно виждане“ за Русия и нейната политика.
Готовност за преговори с Украйна
Русия остава готова за преговори с Украйна, потвърди руският президент Владимир Путин пред чуждите посланици в Кремъл.
„Многократно съм казвал, че Русия не само е готова за преговори, но на определен етап – в самото начало на този конфликт – тя проведе тези преговори и дори беше разработено взаимно приемливо споразумение, парафирано от украинската страна“, подчерта руският лидер.
„Украинската страна обаче, по съвет отвън – и това беше заявено от украински официални лица – отхвърли това споразумение“, припомни Путин.
Припомняме, че срещата на руската и украинската делегации в Истанбул се състоя на 29 март 2022 г., преговорите продължиха около три часа. Принципите на бъдещото споразумение включват задължения за неутрален, извънблоков статут на Украйна и нейния отказ да разполага чужди оръжия, включително ядрени оръжия, на нейна територия.
Руските войски в киевската и черниговската посока бяха изтеглени, но след това преговорите за уреждане бяха напълно замразени. Както отбеляза руският президент, Киев се отказа от споразуменията. Това според украинската страна е станало по съвет на тогавашния британски премиер Борис Джонсън.
Русия оценява искреното желание на своите партньори от БРИКС да помогнат за разрешаването на украинската криза, отбеляза руският президент на церемонията по връчване на акредитивните писма на чужди посланици в Кремъл.
За сътрудничеството и санкциите
Русия е отворена за взаимноизгодно сътрудничество с всички държави без изключение на принципите на равенство, ненамеса във вътрешните работи и стриктно спазване на международното право, подчерта Владимир Путин пред посланиците.
По думите му, Москва се обявява за „формирането на справедлива система на световни икономически отношения, свободна от нелоялна конкуренция, едностранни нелегитимни санкции и политически мотивирани ограничения“.
Русия не търси конфронтация и вярва, че в Европа ще надделее „рационален, балансиран възглед“ за сътрудничество, подчерта руският президент.
За външната политика
Във външната си политика Русия се придържа към конструктивен курс, който отчита както нейните интереси, така и световните тенденции.
„Русия активно участва в международния живот и следва конструктивен външнополитически курс, който отчита както нашите национални интереси, така и обективните тенденции в световното развитие“, каза руският президент.
Като пример държавният глава даде срещата на върха на БРИКС, която се проведе в Казан. „Това стана кулминацията на руското председателство и забележително събитие в световния политически календар“, каза Путин.
За ситуацията в Близкия изток
Русия полага активни усилия, за да предотврати прерастването на конфликта в Близкия изток в „голяма война“.
За отношенията между Армения и Азербайджан
Русия прави всичко, за да нормализира арменско-азербайджанските отношения и да подпише мирен договор между Ереван и Баку, подчерта руският президент и обърна внимание на полезния разговор между лидерите на Армения и Азербайджан на срещата на върха на БРИКС в Казан.
BIG5