Владимир Путин не се втурна презглава. Той остави своя прессекретар да коментира изхода от президентската надпревара в Съединените щати, който заяви, че Кремъл не планира да поздрави Доналд Тръмп за победата му. Ако Съединените щати наистина искат мирното споразумение, обещано от Тръмп по време на кампанията, руснаците ясно дадоха да се разбере, че то ще трябва да бъде заслужено – и цената за Украйна ще бъде особено висока, пише Саймън Шустър за американското списание TIME.
„Посланието е следното: ако искате споразумение, ще пълзите за него на колене“, казва Нина Хрушчова, експерт по руската политика в New School. „Путин чувства, че започва играта с Тръмп от позицията на силата“.
Така руският президент се превърна в изключение сред европейските лидери. В сряда много от тях побързаха да издадат ласкави изявления и обещания да си сътрудничат с администрацията на Тръмп. Кремъл сухо отбеляза, че Съединените щати и Русия все още са във война „както пряко, така и непряко“, докато условията на Путин за прекратяване на конфликта, както каза неговият прессекретар, „остават непроменени и са добре известни във Вашингтон“. Всъщност през последните няколко години Русия постави редица условия за прекратяване на военните действия в Украйна. Повечето от тях бяха категорично отхвърлени от администрацията на Байдън, разглеждайки ги като ултиматуми, а не като добросъвестни опити за преговори.
И така, през декември 2021 г., само няколко месеца преди навлизането на руските войски в Украйна, Байдън се обърна към Путин с предложение за обсъждане на широко споразумение по международните въпроси, вариращо от ядрена и киберсигурност до бъдещето на Европа и НАТО. В отговор Путин на практика му показа среден пръст. Ако Байдън иска среща с Путин, заявиха от Кремъл, тогава Съединените щати трябва да създадат подобаваща среда за срещата и напълно да изтеглят силите си от Източна Европа, като се оттеглят на позициите, които са заемали преди той да дойде на власт. Както обясни тогава представител на руското външно министерство, „САЩ трябва да съберат вещите си и да се изтеглят до границите от 1997 г.“
САЩ категорично отхвърлиха тази идея. Вместо среща на върха Белият дом заплаши със санкции, които биха парализирали руската икономика. Оттогава периодичните опити на Путин да се свърже с американците варират значително по тон и съдържание в зависимост от това как се оформяха битките в Украйна по това време. В трудния за руснаците момент през есента на 2022 г., когато те бяха изправени пред трето поредно унижение на бойното поле, риториката на Путин значително се смекчи. Той дори нарече украинците „партньори“, като подчерта, че Русия винаги е била отворена за преговори за прекратяване на военните действия.
Тези разговори обаче пропаднаха миналата година, когато ситуацията се обърна в полза на Русия. В ултиматум, поставен през юли, Путин поиска Украйна да изтегли войските си от четири частично окупирани региона. Освен това той призова Запада да отмени всички санкции срещу Русия. По време на предизборната кампания Тръмп изрази готовност да разгледа това искане, като каза, че санкциите трябва да се използват „много разумно“, за да се защити силата на долара в световната икономика. На въпрос дали е поддържал връзка с Путин през последните години, Тръмп отказа да отговори. Но американският президент би бил „мъдър“, заяви той, да преговаря с руснаците.
Не е тайна какво се надява да постигне Путин в подобни преговори. Въз основа на изявленията си през последните години той иска да неутрализира Украйна по военен път, да блокира всички нейни пътища към НАТО и да получи постоянен контрол над нейните южни и източни региони. Нито Тръмп, нито неговите близки съветници са изразили желание да изпълнят тези искания. Новоизбраният вицепрезидент Джей Ди. Ванс отбеляза по време на предизборната кампания, че според условията на мирното споразумение настоящата фронтова линия може да се превърне в „демилитаризирана зона“, която ще бъде „силно укрепена“, така че „руснаците да не нахлуят в Украйна“.
Украинците бяха враждебни към тази идея. Президентът Володимир Зеленски я определи като „твърде радикална“, въпреки че не се доближи до изискванията на Путин. Други фигури около Тръмп очертаха много по-строги условия за Русия. Майк Помпео, бившият държавен секретар и директор на ЦРУ в първата администрация на Тръмп, призова за по-строги санкции, премахване на всички ограничения върху използването на американски оръжия в Украйна и стартирането на програма „лендлийз“ на стойност 500 милиарда долара, за да помогне на украинците да купуват оръжията, от които се нуждаят, от американски производители.
„Надявам се, че ще изберем правилната стратегия“, заяви Помпео пред списание Time по време на посещение през септември в Киев. Въпреки че Конгресът е одобрил общо повече от 174 милиарда долара помощ за Украйна от началото на военните действия, президентът Байдън „пропиля всичко“, добави Помпео. „Твърде бавно, твърде малко, твърде късно, твърде предпазливо“, заключи той.
Като се има предвид диапазонът от възгледи в орбитата на Тръмп и липсата на стратегия за прекратяване на войната в Украйна, руснаците вероятно ще изчакат и ще видят докъде ще стигне администрацията по този въпрос. Те не бързат да сключват сделка. По цялата фронтова линия, особено в района на Източен Донбас, руските сили постигнаха бавни, но стабилни успехи тази година, използвайки артилерия и авиационни бомби, за да унищожат градовете, преди да ги преминат през тях. САЩ изчисляват, че Русия е загубила повече от 600 000 войници, убити и ранени. Но Путин показа забележителна способност да поема тези загуби и да набира повече войници, без да предизвиква сериозна реакция сред руското население.
„Върху него няма натиск да преговаря“, казва бивш високопоставен американски служител, който поддържа контакти на високо ниво както във Вашингтон, така и в Москва. Ако Тръмп реши, че иска да сключи сделка с Путин, „руснаците ще бъдат заинтересовани“, казва той. „Сигурен съм, че имат много опипвания относно менюто от опции. Но те няма да отговорят, докато САЩ не решат какво искат да предложат. С други думи, от Тръмп ще зависи да направи първия ход в посоката на Путин.
Свързана тема: Изказването на Владимир Путин пред дискусионния клуб „Валдай“ и отговорите на въпроси може да видите в оригинал на руски във видеото на Комсомольская правда и с превод на английски във видеото на TheTimes and TheSundayTimes:
BIG5