„КУБ-М“ осигурява защита за 48 часа от въздушна ударна вълна и светлинно излъчване от ядрен взрив
За първи път в Русия започна серийно производство на мобилно убежище, разработено от специалисти от Всеруския научноизследователски институт по гражданска защита и извънредни ситуации, става ясно от сайта на института.
Производственият процес се проведе в град Дзержинск, разположен в района на Нижни Новгород. Това събитие е резултат от дългогодишни изследвания и усилия на учени и специалисти в областта на защитата на населението и териториите от извънредни ситуации.
Мобилният подслон е многофункционална структура, която осигурява защита на хората от различни заплахи, включително природни бедствия и причинени от човека инциденти.
„КУБ-М“ осигурява защита за 48 часа от въздушна ударна вълна и светлинно излъчване от ядрен взрив; проникваща радиация и радиоактивно замърсяване на района; фугасно и осколково действие на конвенционалните оръжия; падащи строителни отпадъци; опасни химикали; пожари.
Стандартно приютът се състои от два модула: стая за подслоняващи се за 54 човека и технически блок. Ако е необходимо, капацитетът на защитната конструкция може да бъде увеличен с помощта на допълнителни модули.
Според разработчиците основното предимство на приюта е неговата мобилност. Заслонът може лесно да бъде транспортиран до друго място и свързан към съществуващите комунални системи.
Стартирането на масово производство се подкрепя на държавно ниво. Николай Посохов, ръководител на изследователския център за подобряване на защитните мерки към Всеруския научноизследователски институт по гражданска защита и извънредни ситуации, подчерта значението на подобни инициативи за повишаване на безопасността и подобряване на готовността за кризисни ситуации.
Стартирането на масовото производство на модулното убежище представлява важна стъпка към повишаване на безопасността на гражданите. В бъдеще подобни разработки ще доведат до създаването на нови ефективни системи за защита на населението, пишат от института, разработил убежището.
BIG5