Руски дезертьор разкри тайни за ядрена база в родината му

0
10

 

В деня на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Антон казва, че базата за ядрени оръжия, в която е служил, е била поставена в пълна бойна готовност.

„Преди това имахме само упражнения. Но в деня на началото на войната оръжията бяха напълно на мястото си“, казва бившият офицер от руските ядрени сили. „Бяхме готови да изпратим силите в морето и въздуха и на теория да извършим ядрен удар.“

Срещнах Антон на тайно място извън Русия. За негова собствена защита BBC няма да разкрие къде. Сменихме и името му и не показваме лицето му.

Антон е бил офицер в строго секретно съоръжение за ядрени оръжия в Русия.

Той ни показа документи, потвърждаващи неговата част, ранг и база.

BBC не е в състояние независимо да провери всички описани от него събития, въпреки че те съвпадат с руски изявления по това време.

Три дни след като войските се изсипаха над границите на Украйна, Владимир Путин обяви, че руските сили за ядрено възпиране са преминали в „специален режим на бойна служба“.

Антон казва, че бойната тревога е била на място в първия ден от войната и твърди, че неговият отряд е бил „затворен в базата“.

„Всичко, което имахме, беше руската държавна телевизия“, казва бившият офицер, „аз наистина не знаех какво означава всичко това. Автоматично изпълнявах задълженията си. Ние не се биехме във войната, ние просто пазихме ядрените оръжия.

Състоянието на тревога беше отменено, добавя той, след две до три седмици.

Свидетелството на Антон дава представа за свръхсекретната вътрешна работа на ядрените сили в Русия. Изключително рядко се случва военнослужещи да разговарят с журналисти.

„Там има много строг процес на подбор. Всички са професионални войници – без наборници“, обяснява той.

„Има постоянни проверки и тестове с детектор на лъжата за всички. Заплащането е много по-високо и войските не се изпращат на война. Те са там, за да отблъснат или да извършат ядрен удар.

Бившият офицер казва, че животът е бил строго контролиран.

„Моя отговорност беше да гарантирам, че войниците под мое ръководство няма да занесат никакви телефони в ядрената база“, обяснява той.

„Това е затворено общество, там няма непознати. Ако искате родителите ви да ви посетят, трябва да подадете молба до Службата за сигурност на ФСБ три месеца предварително.

Войниците, охраняващи ядрена база, са специално обучени.

Антон е бил част от звеното за сигурност на базата – сили за бързо реагиране, които охранявали ядрените оръжия.

„Имахме постоянни тренировки. Времето ни за реакция беше две минути“, казва той с лека гордост.

Според Федерацията на американските учени Русия има около 4380 действащи ядрени бойни глави, но само 1700 са „разгърнати“ или готови за употреба. Всички държави-членки на НАТО заедно притежават подобен брой.

Има и опасения дали Путин може да избере да разположи „нестратегически“, често наричани тактически, ядрени оръжия. Това са по-малки ракети, които обикновено не причиняват широко разпространени радиоактивни отпадъци.

Въпреки това използването им би довело до опасна ескалация на войната.

Кремъл прави всичко възможно, за да изпита нервите на Запада.

Едва миналата седмица Путин ратифицира промени в ядрената доктрина – официалните правила, диктуващи как и кога Русия може да изстреля ядрени оръжия.

Доктрината сега гласи, че Русия може да изстреля, ако попадне под „масирана атака“ от конвенционални ракети от неядрена държава, но „с участието или подкрепата на ядрена държава“.

Руските официални лица твърдят, че актуализираната доктрина „ефективно елиминира“ възможността за нейното поражение на бойното поле.

Но дали руският ядрен арсенал е напълно функционален?

Някои западни експерти предполагат, че оръжията му са предимно от съветската епоха и може дори да не работят.

Бившият офицер от ядрените сили отхвърли това мнение като „много опростена гледна точка от така наречените експерти“.

„В някои райони може да има някои старомодни видове оръжия, но страната разполага с огромен ядрен арсенал, огромно количество бойни глави, включително постоянен боен патрул по суша, море и въздух.“

Ядрените оръжия на Русия са напълно изправни и готови за бой, твърди той. „Работата по поддръжката на ядрените оръжия се извършва непрекъснато, не спира дори за минута.

Малко след началото на пълномащабната война Антон каза, че му е дадена, както той го описва, „престъпна заповед“ – да държи лекции с войските си, като използва много конкретни писмени указания.

„Те казаха, че украинските цивилни са бойци и трябва да бъдат унищожени!“ — възкликва той. „Това е червена линия за мен – това е военно престъпление. Казах, че няма да разпространявам тази пропаганда.“

Висши офицери смъмриха Антон, като го преместиха в редовна щурмова бригада в друга част на страната. Казаха му, че ще бъде изпратен на война.

Тези части често се изпращат в битка като „първа вълна“ и редица руски дезертьори казаха пред BBC, че „размирниците“, които се противопоставят на войната, са били използвани като „пушечно месо“.

Руското посолство в Лондон не отговори на искане за коментар.

Преди да бъде изпратен на фронтовата линия, Антон подписва декларация, че отказва да участва във войната и срещу него е образувано наказателно дело. Той ни показа документи, потвърждаващи преминаването му в щурмова бригада и подробности за наказателното дело.

Тогава той решава да избяга от страната с помощта на доброволческа организация за дезертьори.

„Ако бях избягал от базата на ядрените сили, тогава местната служба за сигурност на ФСБ щеше да реагира решително и вероятно нямаше да мога да напусна страната“, каза той.

Но той смята, че тъй като е бил преместен в обикновена щурмова бригада, системата за най-високо ниво на сигурност се е провалила.

Антон каза, че иска светът да разбере, че много руски войници са против войната.

Доброволческата организация, която помага на дезертьори, „Idite Lesom“ („Върви в гората“ на английски или „Изгуби се“) каза пред BBC, че броят на дезертьорите, търсещи помощ, е нараснал до 350 на месец.

Рисковете за бягащите също нарастват. Най-малко един дезертьор е бил убит, след като е избягал в чужбина, и има няколко случая на мъже, които са били принудително върнати в Русия и изправени на съд.

Въпреки че Антон е напуснал Русия, той казва, че службите за сигурност все още го издирват там: „Взимам предпазни мерки тук, работя извън книгите и не се появявам в никакви официални системи.“

Той казва, че е спрял да говори с приятелите си в ядрената база, защото може да ги изложи на опасност: „Те трябва да преминат тестове с детектор на лъжата и всеки контакт с мен може да доведе до наказателно дело.“

Но той не си прави илюзии относно риска, на който се излага, като помага на други войници да избягат.

„Разбирам, че колкото повече правя това, толкова по-големи са шансовете да се опитат да ме убият.“

източник: ВВС

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here