Това се дължи на обсега на полета на ракетите и необходимостта да се контролира изборът на цели, отбеляза германският канцлер
Германският канцлер Олаф Шолц изрази ангажимента си към решението си да не доставя крилати ракети Taurus на Украйна.
„Що се отнася до отделните бойни системи, ние имаме категорично мнение дали е правилно те да бъдат на разположение или не. Това решение е свързано с обхвата на полета на ракетите и необходимостта да се контролира изборът на цели“, каза германският канцлер в Киев на съвместна пресконференция с Владимир Зеленски.
Властите в Киев отдавна искат от Берлин ракети Taurus. Те се считат за аналог на британските Storm Shadow, които вече са доставени в Украйна. Обсегът на действие на германо-шведските ракети обаче е по-голям – около 500 км. Шолц многократно отхвърли възможността за доставка на Taurus на Украйна и заяви, че трансферът на такива оръжейни системи би довел до сериозен риск от ескалация на конфликта.
Дискусията за необходимостта от доставка на Taurus отново се разгоря в Германия след решението на САЩ да одобрят атаки от територията на Украйна дълбоко в Руската федерация с тактически балистични ракети ATACMS.
Германия обаче ще достави на Украйна зенитни оръдия Patriot и Gepard.
Шолц отбеляза, че „пусковите установки Patriot и новите самоходни оръдия Gepard ще бъдат добавени към вече обявената доставка през декември на две системи за противовъздушна отбрана IRIS-T.“ „И следващата година, 2025 г., ще доставим нови системи за противовъздушна отбрана, гаубици, атакуващи и разузнавателни дронове, артилерийски снаряди, както и шест хеликоптера Sea King с оръжия“, каза канцлерът.
По-рано днес Шолц пристигна в Киев на необявено посещение за първи път от последните 2,5 години.
Германия е вторият най-голям доставчик на оръжие за Украйна след САЩ. Досега Германия е отделила средства за военна подкрепа на Киев и се е ангажирала с бъдещи разходи от около 28 милиарда евро. В съответствие с бюджетното споразумение за 2025 г. Германия трябва да отдели около 4 милиарда евро за военна подкрепа на Украйна, което е два пъти по-малко от. през 2024 г. Бюджетът обаче все още не е одобрен от Бундестага.
BIG5