Победителят в първия тур на президентските избори в Румъния Калин Джорджеску заяви, че ще забрани транзита на украинско зърно и ще спре военната помощ за Киев. В интервю за Reuters той подчерта, че „войната в Украйна трябва да бъде спряна незабавно“.
По думите му, Букурещ не е длъжен да се придържа към ангажиментите на НАТО по отношение на разходите за отбрана. И постави под въпрос ефективността на финансирането от Европейския съюз.
Думите на Джорджеску предизвикаха съответната реакция в САЩ. Държавният департамент излезе със специално изявление по повод изборите в Румъния. В него се изразява „безпокойство“, че според доклада на румънския Върховен съвет за национална отбрана има руска кибернамеса в изборите.
Държавният департамент на САЩ предупреждава, че „трудно спечеленият напредък на Румъния, закотвяща се в трансатлантическата общност, не може да бъде върнат назад от чужди участници, които се стремят да изместят външната политика на Румъния далеч от западните й съюзи. Всяка подобна промяна би имала сериозно отрицателно въздействие върху сътрудничеството на САЩ в областта на сигурността с Румъния, докато решение за ограничаване на чуждестранните инвестиции би обезсърчило американските компании да продължат да инвестират в Румъния“.
Публикуваме пълния текст на изявлението на Държавния департамент на САЩ:
Следяхме отблизо изборите в Румъния. Това е изборът на румънския народ кого избират и Съединените щати не се намесват в този избор или процес.
Ние сме обезпокоени от доклада на румънския Върховен съвет за национална отбрана (CSAT) за участието на Русия в злонамерена кибернетична дейност, предназначена да повлияе на почтеността на румънския изборен процес. Данните, посочени в доклада, трябва да бъдат напълно проучени, за да се гарантира почтеността на изборния процес в Румъния.
Съединените щати оценяват приноса на Румъния като силен съюзник в НАТО и партньор в Европейския съюз. Трудно спечеленият напредък на Румъния, закотвяща се в трансатлантическата общност, не може да бъде върнат назад от чужди участници, които се стремят да изместят външната политика на Румъния далеч от западните й съюзи. Всяка подобна промяна би имала сериозно отрицателно въздействие върху сътрудничеството на САЩ в областта на сигурността с Румъния, докато решение за ограничаване на чуждестранните инвестиции би обезсърчило американските компании да продължат да инвестират в Румъния.
Чрез трайно партньорство постигнахме важен напредък в нашето сътрудничество в областта на отбраната и икономическото партньорство и предприехме стъпки към безвизово пътуване. Ще продължим да работим заедно, за да запазим сигурността на нашите нации и просперитета и благосъстоянието на нашите граждани.
BIG5
[…] ⇒ САЩ заплашиха Румъния със спиране на инвестициите, ако… […]