Не трябва по съдебен ред да се регистрира религиозна институция, която има претенция да представлява православието, след като Конституцията ясно определя статута на Патриаршията като изразител на източното православие
Министерският съвет е изразил отрицателно становище за регистрацията на Българската православна старостилна църква, съобщиха от пресслужбата на правителството.
Дирекция „Вероизповедания“ на Министерския съвет нееднократно е давала отрицателни становища относно регистрацията на Българската православна старостилна църква. Последното експертно становище е от 12 август 2022 г. когато е изпратено до председателя на V1-7 състав на Търговското отделение на Софийския градски съд.
В тази връзка премиерът Димитър Главчев е категоричен, че Българската православна църква е една и неделима, подчертавайки важността на нейното единство за обществото, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет.
В експертното становище на дирекция „Вероизповедания“ на Министерския съвет е посочено, че чл.13, ал.3 от Конституцията е записано, че „Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание“, а чл.10 от Закона за вероизповеданията конкретизира тази норма по следния начин: „Традиционно вероизповедание в Република България е източното православие. То има историческа роля за българската държава и актуално значение за държавния и живот. Негов изразител и представител е самоуправляващата се Българска православна църква, която под името Патриаршия е правоприемник на Българската Екзархия и е член на Едната, Свята, Съборна и Апостолска църква. Тя се ръководи от Светия Синод и се представлява от Българския Патриарх, който е и Митрополит Софийски“.
В тази връзка дирекция „Вероизповедания“ намира, че представения устав за регистрация на новоучредената религиозна институция, особено чл.5 и наименованието ѝ, е в противоречие на тези разпоредби.
В заключението се казва, че въпросът е законово уреден и православната религиозна институция не би следвало да търси регистрация по съдебен ред. С оглед на всички мотиви и значимостта на БПЦ в обществения живот на страната дирекция „Вероизповедания“ на МС е посочила, че не счита, че след като е уреден статутът на традиционното вероизповедание, следва да се регистрира по съдебен ред религиозна институция, която има претенцията да представлява православието.
Миналата седмица стана ясно, че с решение на Върховния касационен съд Българската православна старостилна църква е вписана в Регистъра на вероизповеданията към Софийски градски съд.
Още по темата:
ВСК сложи начало на разкол, регистрирайки втора православна църква
Патриарх Даниил: Православната църква е една, недопустимо е вписването на още една