Руското МВнР припомни историческите факти по повод 147 г. от освобождението на София

0
33

 

Министерството на външните работи на Руската федерация публикува в своя Телеграм канал историческа факти, свързани с освобождаването на София: 

На 4 януари 1878 г. руската армия под командването на генерал-адютант Йосиф Владимирович Гурко освобождава по време на Руско-турската война от 1877-1878 г. столицата на България София от османско владичество.

Преминавайки Дунава през лятото на 1877 г., руската армия преминава в настъпление през Стара планина в посока Цариград. През юли, след ожесточени боеве, армията на Гурко, заедно с подкрепата на отряди на българските опълченци, окупира Шипченския проход – важен стратегически път, овладяването на който открива пътя към Южна България, останала под контрола на османците.

На 10 декември 1877 г. армията на генерал Гурко превзема с обсада Плевенската крепост, след което пътят към София е открит. Тогава руските войници извършват легендарен осемдневен преход през покритата със сняг и лед Стара планина.

⚔️ На 4 януари османският гарнизон на София след ожесточени битки, загубил почти целия си личен състав и артилерия, предава града на руската армия.

Жителите на София възторжено приветстваха нашите войници. „Руските войски с музика, песни и развети знамена влизат в София при всеобщото народно веселие” – така петербургската преса съобщава за освобождението на българската столица.

🪶 Заповедта на Йосиф Владимирович Гурко, адресирана до войските, гласеше:

💬 „Окупацията на София сложи край на блестящия период от настоящата кампания – прехода през Балкана, в който не знаеш на какво да се изненадаш: на храбростта и смелостта си в битките с врага, или на постоянство и търпението в понасянето на тежък труд в борба с планините, сланата и дълбокия сняг. Ще минат години и вашите потомци, посетили тези диви планини, ще кажат с гордост и триумф: руските войски минаха тук и възкресиха славата на суворовските и румянцевските богатири“.

☝️ Освобождението на София отваря пътя на руските войски на изток към Истанбул и доближава освобождението на България от османско иго. Още през март 1878 г. е подписан Санстефанският договор, който слага край на Руско-турската война от 1877-1878 г. и петвековното османско владичество в България, възстановявайки я като свободна, независима държава.

По случай паметната дата дипломати на руското посолство в България, съвместно с представители на обществени организации, поднесоха цветя на паметника на Цар-Освободител Александър II, паметника на генерал И. Гурко и паметника на българското опълчение в гр. София.

източник: МИД России; на челната снимка: „Посрещането на генерал Гурко в София“, худ. Димитър Гюдженов, 1953 г., Национален военноисторически музей

BIG5

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here