Руските сили в Украйна напредват с най-бързото си темпо от първите дни на инвазията, като използват най-голямото предимство, което Москва има в тази война: жива сила.
Украински военен персонал на полето каза, че недостигът на оръжие продължава, но безмилостните човешки нападения са били най-ефективни за руските сили, използващи уязвимостите във все по-слабата отбрана на Украйна.
Руските загуби са много големи, казаха украинските войници, но многократните атаки, подкрепени от тежки бомбардировки от артилерия и безпилотни самолети, продължават да идват, изтласквайки украинците назад едно малко парче територия наведнъж. Руските сили са напреднали в рамките на две мили от източния град Покровск, излагайки на опасност ключови логистични и снабдителни маршрути, които минават през района към други части на фронтовата линия.
„Убиваш един руснак и все едно двама изскачат на негово място“, каза Валентин, пехотинец от 35-та морска бригада на Украйна. Подобно на други, интервюирани за тази история, The Washington Post се съгласи да го идентифицира само с първото му име или позивна, според правилата, определени от украинската армия. „Имате чувството, че има неограничен брой от тях“, добави той.
В същото време редиците на украинските войници стават все по-изтощени и невъоръжени, за да отблъснат руската атака. Тези в полето описват изтощение и падащ морал. А войниците, които казаха, че вярват в битката, докато последният руски окупатор не бъде изтласкан от цялата територия на Украйна, все повече подкрепят призива на новоизбрания президент Доналд Тръмп да започне преговори за прекратяване на войната.
Промяната в отношението дойде, когато украинските войници казаха, че са се разочаровали от собственото си правителство в Киев, критикувайки бавната и разединена мобилизационна кампания. Мнозина казаха също, че трябва да инвестират собствени пари или са зависими от цивилни доброволци за оборудване като дронове и превозни средства, които управляват близо до позиции на фронтовата линия, тъй като не могат да разчитат на правителството за основно оборудване.
Парламентът на Украйна миналата година прие нови мерки за мобилизация, които намалиха минималната наборна възраст в страната до 25 години. Но военният персонал каза, че наборът е дошъл твърде късно – когато частите вече са били силно недостигни след месеци без замяна. Имало е и повече дезертьори, казаха те, защото хората вече не са доброволци да се бият, а са принудени.
„Когато току-що постъпих в армията, ситуацията беше лоша“, каза Александър, 27-годишен войник от пехотата в 35-та бригада. „Но сега, за нов човек, ситуацията е толкова лоша, че не съдя никого, който дезертира.“
Въпреки че бившият военен началник на Украйна, генерал Валери Залужни, призова за мобилизиране на 500 000 души през 2024 г., президентът Володимир Зеленски отхвърли тази цифра като твърде висока. Украински и западни служители изчисляват, че Киев в крайна сметка е призовал около 200 000 новобранци. Зеленски също така отхвърли предложенията на Белия дом за допълнително намаляване на наборната възраст до 18 години.
„Не ви казвам цифри, но е ужасно“, каза Тарас, заместник-командир на батальон, който се бие близо до Покровск. „Хората са призовани да се бият, но за съжаление имаме загуби и тези загуби трябва да бъдат попълнени. И наистина не е достатъчно.”
Някои войници казаха, че също са се примирили с реалността, че западната оръжейна подкрепа намалява и вероятно ще продължи да го прави. Без потока от тази помощ Украйна няма военни ресурси, за да отблъсне руснаците назад, казаха войниците. Русия поддържа артилерийско предимство и сега използва нови самоунищожаващи се дронове, които летят с помощта на оптични кабели, което ги прави особено смъртоносни; те са до голяма степен неуязвими за електронно заглушаване, тъй като се управляват чрез дълги тънки намотки, а не чрез радиовълни.
Москва окупира повече от 20 процента от Украйна – голяма част от територия, простираща се от североизток до полуостров Крим на Черно море на юг. Няколко украински военни казаха, че се опасяват, че руснаците ще продължат да изтласкват фронтовата линия на запад, към големия град Днепър, който има население от приблизително 1 милион души.
The Post интервюира украински войници от шест различни бригади, воюващи в Източна Украйна за тази история. Мнозина бяха скептични, че руският президент Владимир Путин ще се съгласи на прекратяване на огъня, докато войските му изглежда имат инициативата и се страхуват, че Зеленски ще трябва да направи болезнени отстъпки. Други изразиха загриженост, че дори ако битките спрат тази година, Русия може просто да атакува отново в бъдеще.
„Нека бъдем честни, ситуацията сега е по-лоша, отколкото в началото на пълномащабното нахлуване“, каза 33-годишният Тарас, капитан и ротен командир в 35-та бригада. „Какво можем да преговаряме сега? Можем само да кимаме с глави и да се съгласяваме с техните искания, а това, което те ще поискат, очевидно ще бъде нещо, което не ни харесва.
Украинските сили обикновено могат да отблъснат първите вълни на нападение, казаха войниците. Но руската стратегия се основава на надхвърляне на врага си с по-голям брой, за да пробие в крайна сметка, след като техните сонди установят къде Украйна има пропуски в отбраната си.
Командир на танк в 68-ма бригада, който говори при условие, че ще бъде идентифициран по позивната си Physic, нарече стратегията „чиста лудост“, тъй като атакуващите руснаци вероятно разбират, че шансовете им за оцеляване са малки и въпреки това продължават напред.
„Може би един човек от третата група достига целта си“, каза Физик. „Той копае там, установява комуникация и координира останалите. Те постепенно натрупват критична маса от хора на едно място, близо до нашите позиции. Те издържат – минохвъргачки ги удрят, всичко, което можете да си представите, ги цели. Те търпят тежки загуби, но упорстват.”
Придвижването на по-малки групи пеша, най-използваната тактика, също позволява на руснаците тайно да натрупват сили по един или двама души преди следващата им атака. Бронираните превозни средства вече рядко се използват в офанзиви, казаха войници.
„Мислите, че всичко е наред, защото не сте виждали много врагове, а след това изведнъж 10 души изтичат от едно мазе“, каза Тарас, заместник-командирът, който се бие близо до Покровск. „Това ни се случи наскоро. Откъде са дошли?“
Най-острият недостиг на персонал в Украйна е сред пехотата – войниците, необходими да стоят на най-предните позиции. Миналата година Украйна копира една от най-добрите руски тактики за вербуване: освобождаване на осъдени престъпници, които са се съгласили да се бият във високорискови щурмови части. Но те не са направили много, за да запушат дупките, казаха командирите. Един офицер в интервю изрази съжаление, че Киев е чакал толкова дълго, за да набере затворници, след като Москва го направи в първите месеци на войната.
Владимир, 33-годишен, който излежаваше присъда в затвора за побой над мъж, беше един от първите, които се присъединиха към батальона от затворници на 93-та механизирана бригада. Той вече е извършил пет атаки на руските позиции. „Никой не ни е принуждавал да се бием – ние се включихме доброволно – така че може да сме по-мотивирани от онези, които бяха мобилизирани от улицата“, добави той.
Украински войници казаха, че жертвите са били по-високи на отбранителни позиции, отколкото когато са в настъпление. Наблюдението с дронове е позволило и на двете армии да наблюдават всяко движение през бойното поле и най-голямата опасност сега е просто да заемете позиция. Тарас каза, че рядко се прави шофиране на каквото и да е превозно средство без заглушител за електронна война за защита от дронове, защото рисковете са толкова високи.
„Най-лошото е, когато момчетата дори не успяха да стигнат до позицията“, каза той. „Когато си на фронтовата линия и си ранен там, това е разбираемо. Но има ситуации, в които хората отиват на бойна мисия за първи път в живота си и това се случва.
Преходът на руснаците към дронове, управлявани от оптични кабели, простиращи се до 12 мили, означава, че заглушаването не винаги е ефективно. Александър от 35-та бригада каза, че е забелязал кабели по клоните на дърветата, но не може да рискува да се опита да ги отреже с нож. Ако бъде забелязан, почти сигурно ще бъде убит с друг дрон, каза той.
„След мисия, с всички тези дронове, имате много силна параноя“, каза Александър. „Всеки звук, всяко движение, вие го откривате като дрон и се опитвате да се скриете от него.“
В новогодишното си обръщение към украинците посланието на Зеленски се фокусира върху това, което той нарече „справедлив мир“ – различен тон от предишните призиви за тотално поражение на Русия и възстановяване на границите на Украйна от 1991 г., установени след разпадането на Съветския съюз. Той каза, че Украйна може да сложи край на „горещата фаза“ на войната тази година и след това да поиска връщането на окупираните райони дипломатически на по-късна дата.
„Всичко сочи в посока“ към прекратяване на огъня, каза Сергей Филимонов, командир на батальона „Вълците Да Винчи“. „Много бяха повлияни от изборите в САЩ и реториката на Тръмп.“
източник: washingtonpost.com