Избраният за президент на САЩ иска да прекръсти Мексиканския залив на Американски и отказа да изключи използването на военна или икономическа принуда при решаването на проблемите около Панамския канал и Гренландия. Според него страните членки на НАТО трябва да отделят по 5 процента от брутния си вътрешен продукт за отбрана
Спечелилият президентските избори в САЩ Доналд Тръмп снощи заяви, че симпатизира на руската позиция, че Украйна не бива да бъде част от НАТО и изрази съжаление, че няма да се срещне с руския президент Владимир Путин преди встъпването си в длъжност, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
В свое изказване на пресконференция в имението си „Мар а Лаго“ в Палм Бийч, Флорида, Тръмп също така обвини президента демократ Джо Байдън, че е променил позицията на САЩ относно членството на Украйна в НАТО.
„Голяма част от проблема е, че Русия – в продължение на много, много години, много преди Путин – казваше: „Никога не може да има присъствие на НАТО в Украйна“. Сега, те казват това. Това е като издялано на камък“, посочи Тръмп.
„И в един момент Байдън каза: „Не. Те трябва да могат да се присъединят към НАТО.“ Е, тогава Русия ще има някого точно на прага си и бих могъл да разбера чувствата им по този въпрос“, каза още той
Членовете на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) официално изразиха подкрепа за евентуалното членство на Украйна след срещата на върха в Букурещ през 2008 г., а администрацията на Байдън продължава да подкрепя евентуалното присъединяване на Украйна към алианса, въпреки че тя към момента не е получила покана, припомня Ройтерс.
Съветниците и съюзниците на Тръмп като цяло се противопоставят на членството на Украйна в НАТО, поне в обозримо бъдеще, като виждат в него ненужна провокация към Москва.
Междувременно украинските лидери агресивно настояват страната им да получи покана за членство в НАТО, като твърдят, че това е от ключово значение за възпиране на по-нататъшна руска агресия.
Тръмп беше казал по време на предизборната кампания преди изборите на 5 ноември, че може да прекрати войната в Украйна още преди да встъпи в длъжност. Въпреки че все още твърди, че ще я спре бързо, той до голяма степен се отказа от това свое твърдение, отбелязва Ройтерс.
„Надявам се да имам шест месеца. Не, смятам, надявам се, много преди да изтекат шест месеца“, отговори Тръмп на въпрос дали би могъл да спре войната в рамките на половин година.
„Вижте, Русия губи много млади хора, както и Украйна, и това никога не трябваше да започва“, посочи той.
Тръмп също така се оплака, че не може да се срещне с Путин преди встъпването си в длъжност на 20 януари. Без да дава повече подробности, той заяви, че такава среща би била неуместна.
„Знам, че Путин би искал да се срещнем“, каза Тръмп. „Не мисля, че е подходящо да се срещнем преди 20-ти, което не ми харесва, защото, знаете, всеки ден умират хора – много, много млади хора умират“, добави той.
„Американски“ залив, Панамският канал и Гренландия
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че не изключва използването на военна или икономическа принуда за разрешаване на проблемите около Панамския канал и Гренландия, съобщава БТА, позовавайки се на световните агенции.
„Не мога да ви гарантирам – говорите за Панама и Гренландия. Не, не мога да ви дам гаранции за никоя от тях, но мога да кажа, че те са необходими за икономическата ни сигурност“. Така отговори Доналд Тръмп на въпрос по време на пресконференция дали може да увери света, че не би използвал военна или икономическа принуда в опитите си да получи контрол над тези зони. Панамският канал е жизненоважна артерия за морския транспорт, а Гренландия е автономна област на Дания, припомня АФП.
Тръмп се зарече също така да промени името на Мексиканския залив на „Американски залив“ и отново потвърди намерението си да наложи значителни мита на Мексико и Канада, предаде Ройтерс.
„Той обхваща голяма територия. „Американски залив“ – какво хубаво име“, каза Тръмп за Мексиканския залив.
Тръмп заяви също така, че иска Конгресът на САЩ да вдигне тавана за държавния дълг, като добави, че не иска федералното правителство да се окаже в ситуация да не може да изпълнява задълженията си, които в момента достига 36 трилиона долара.
„Аз просто не искам да видя фалит. Това е всичко, което искам“, заяви Тръмп.
Действието на последното повишаване на тавана за националния дълг от Конгреса, което бе договорено през 2023 г., изтече в края на годината и оттогава министерството на финансите използва извънредни мерки, за да предотврати дефолт.
5% от БВП за НАТО
Тръмп каза, че страните членки на НАТО трябва да отделят по 5 процента от брутния си вътрешен продукт за отбрана в сравнение със сегашните 2 процента, предадоха световните агенции. Той направи това изказване на пресконференция в имението му Мар а Лаго в щата Флорида, отбелязват Франс прес и ДПА.
„Всички те могат да си го позволят, но трябва да са 5 процента, а не 2 процента от БВП“, каза Тръмп. „Аз съм този, който ги накара да плащат по 2 процента“, добави той, цитиран от двете агенции.
Тръмп отдавна критикува НАТО, като твърди, че много европейски страни са гратисчии, които не си плащат, а разчитат на американските данъкоплатци.
На предизборен митинг миналата година той каза, че ще „насърчи“ Русия „да прави каквото си иска“ със страните членки на НАТО, които не отделят достатъчно за отбрана.