Това казва Муте Егеде в края на бурната седмица, след отказа на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да изключи използването на сила за поемане на контрол над територията. Той е отворен за продължаване на сътрудничеството със САЩ, но отхвърля опита на Доналд Тръмп да купи арктически остров.
Муте Егеде каза още, че „статус-кво не е опция“, докато излагаше желанието на огромния и геополитически важен остров от 57 000 жители да има „собствен глас“, като получи независимост от Дания и отхвърли опитите на Тръмп да купи Гренландия.
„Не искаме да сме датчани, не искаме да сме американци, искаме да сме гренландци“, каза той на пресконференция в петък.
Премиерът на Дания Мете Фредериксен каза на същата среща, че желанието на Гренландия за независимост е „легитимно и разбираемо“, като същевременно нарече интереса на САЩ към автономната територия „позитивен“.
Фредериксен добави, че иска да запази заедно кралство Дания, което включва Дания, Гренландия и автономната територия на Фарьорските острови. „Аз лично вярвам, че ако сме заедно, сме по-силни в глобалната игра“, подчерта тя.
Тръмп тази седмица отказа да изключи използването на военна сила срещу съюзник на НАТО, за да постави Гренландия под контрола на САЩ, докато Вашингтон се опитва да противодейства на нарастващия руски и китайски интерес към Арктика.
Най-големият неконтинентален остров в света вече е дом на американска военна база и се смята за централен за сигурността на Арктика, както и като начало на два нови субполярни морски маршрута и притежава големи количества редки земни елементи и други минерали.
Гренландия, която има вътрешно управление по повечето въпроси, с изключение на външната политика и политиката на сигурност, предоставена от Дания, отдавна иска независимост, но се бори да намери достатъчен икономически растеж, за да прекъсне връзките си с Копенхаген.
Егеде, който многократно е подчертавал, че Гренландия не е за продан, каза, че територията е отворена за сътрудничество със САЩ, както отдавна са го правили, но настоя, че съдбата й ще бъде решена от гренландците. Той каза, че военната заплаха на Тръмп е „сериозна“, но че гренландците трябва да избягват да изпадат в „истерия“.
„Когато говоря с лидер на друга държава, трябва да съм заедно с датския посланик. Това са нещата, в които искаме да имаме собствен глас“, добави той.
Жителите на Гренландия в тяхната столица Нуук заявиха, че са се почувствали шокирани и озадачени от коментарите на Тръмп и че са били хвърлени в центъра на световното внимание по този начин. Много жители казаха пред Financial Times, че подкрепят идеята за по-голяма автономия и дори независимост на Гренландия, но не и поглъщане от САЩ.
„Желанието на г-н Тръмп да поеме Гренландия е абсурдно. Вие не просто отивате и купувате държава или народ“, каза Куупик Клайст, бивш министър-председател на Гренландия. „Това ме кара да мисля за г-н Путин“.
Фредериксен каза, че търси среща с Тръмп, за да обсъдят въпроса, и че новоизбраният президент не е повдигнал темата за Гренландия с нея, когато са разговаряли след изборната му победа през ноември.
„За нас е положително да видим нарастващия интерес на САЩ около Гренландия ...Има необходимост от по-тясно сътрудничество по отношение на инвестициите и бизнеса и експлоатацията на полезни изкопаеми. От датска страна сме щастливи да инвестираме допълнително в Гренландия“, добави датският премиер.
Датските политици, включително Фредериксен, реагираха с гняв и подигравка, когато Тръмп за първи път предложи да купи Гренландия през 2019 г. Но този път те отговориха по много по-нюансиран начин, настоявайки, че островът не е за продан, а че искат да си сътрудничат с САЩ в Арктика.
Датските министри признаха, че не са инвестирали достатъчно в отбраната на Гренландия, където разполагат само с четири кораба, самолет за наблюдение и няколко патрула с кучешки впрягове. Те са обещали до 2 милиарда долара допълнителни инвестиции, но служители казаха насаме, че зависят от НАТО и американските военни за пълната защита на острова. Китайски компании се опитаха да инвестират в летища в Гренландия и в няколко минни проекта, но бяха отхвърлени от САЩ и Дания.
Източник: ft.com; Превод: NBOX