Украйна и Великобритания ще създадат специални съвместни флотилии и ще разширят мисиите за обучение. Това изявление направи Володимир Зеленски на съвместна пресконференция с британския министър-председател Киър Стармър.
По-рано Зеленски и Стармър, който е на посещение в Киев, подписаха стогодишно споразумение за партньорство. Агенция „Укринформ“ отбеляза, че този документ ще задълбочи двустранните отношения в сферата на отбраната, като освен това предвижда и по-нататъшна военна помощ за Киев. „Споразумението предвижда създаването на специални съвместни флотилии. Разширяваме нашите тренировъчни мисии, увеличаваме техния брой“, каза Зеленски.
Според текста на споразумението, публикуван на официалния уебсайт на Зеленски, флотилиите ще действат заедно със съюзниците от НАТО във води от стратегическо значение за двете страни, по-специално в Черно море. Според споразумението Обединеното кралство ще подкрепи Украйна в укрепването на защитата на нейната критична морска инфраструктура.
Освен това ръководителят на канцеларията на Зеленски, Андрий Ермак, заяви, говорейки по украинската телевизия, че Киев продължава консултациите с Обединеното кралство и Франция относно разполагането на чуждестранни войски в Украйна.
Британският премиер Киър Стармър и украинският президент Володимир Зеленски подписаха днес знаково споразумение за 100-годишно партньорство с цел задълбочаване на връзките в областта на сигурността и укрепване на отношенията между техните страни, предаде „Ройтерс“.
Този документ ще задълбочи двустранните отношения в сферата на отбраната и предвижда по-нататъшна военна помощ на Киев.
Историческото споразумение предвижда засилване на „военното сътрудничество в областта на морската сигурност чрез нова структура за укрепване на сигурността на Балтийско, Черно и Азовско море и възпиране на руската агресия“. Документът ще обедини експерти за развитие на научно-технически партньорства в области като здравеопазването, агротехнологиите, космоса и безпилотните летателни апарати, както и за изграждане на приятелски отношения чрез проекти за обучение.
Споразумението също така затвърждава позицията на Обединеното кралство като приоритетен партньор на Украйна в енергийния сектор, стратегията за критични минерали и производството на екологична стомана.
Освен това, като част от споразумението, по искане на Украйна, Обединеното кралство разработи нова схема за проследяване на „откраднато зърно от украинските полета в превзетите от Русия територии, което след това се преетикетира и продава“. Създадена е специална база данни, която ще бъде предадена на Украйна от държавния секретар на Обединеното кралство по въпросите на околната среда.
„Днес е наистина исторически ден, отношенията ни са по-близки от всякога“, каза Зеленски на съвместна пресконференция със Стармър след подписването.
На свой ред британският премиер каза, че правителството на страната му ще предостави нова мобилна система за противовъздушна отбрана, която ще бъде „разработена, за да отговори на нуждите на Украйна“.
„Амбицията на Путин да откъсне Украйна от най-близките ѝ партньори е монументален стратегически провал. Вместо това ние сме по-близки от когато и да било и това партньорство ще издигне приятелството ни на следващото ниво“, заяви Стармър.
Споразумение за „100-годишно партньорство“ между Украйна и Великобритания има за цел и заздравяване на икономическите връзки в невоенни области, като науката и технологиите. Финансирането ще бъде насочено към предприятия, подкрепящи „зелената икономика“, както и най-уязвимите обществени групи. То идва в допълнение към вече отпуснатата британска подкрепа на стойност 12,8 милиарда лири, която включва военна помощ на стойност 7,8 милиарда лири.
„Става въпрос не просто за тук и сега, а и за инвестиция в нашите две страни за следващия век, която обединява технологично развитие, научен напредък и културен обмен и оползотворява за идните поколения феноменалните иновации, които Украйна демонстрира през последните години“, каза Стармър.
Укринформ посочва, че визитата на британския премиер идва на фона на срещата му с френския президент Еманюел Макрон миналата седмица, на която двамата обсъдиха Украйна и развитието на войната след връщането на Доналд Тръмп на президентския пост в САЩ. Според френски източници двамата лидери са обсъдили значимостта на Украйна да бъдат предоставени гаранции в сферата на сигурността.
Министърът на отбраната на Италия Гуидо Крозето също пристигна днес в Украйна, предаде Укринформ, цитирана от БТА. „Министърът (на отбраната) Гуидо Крозето пристигна на официално посещение в Киев, където ще има редица срещи с представители на институции“, обяви по-рано италианската дипломатическа мисия.
Източник: Гласове