Германия възнамерява да запази контрола по границите си

0
26

 

Граничният контрол ще продължи докато сигурността на външните граници на ЕС „наистина започне да действа“

 

Германската вътрешна министърка Нанси Фезер смята за необходимо да се запази контролът по границите на Германия.

„Ние ще поддържаме граничен контрол, докато външната сигурност на границите на Европейския съюз наистина започне да функционира“, каза тя в кулоарите на срещата на вътрешните министри на ЕС във Варшава.

Според Фесер обаче винаги е било важно „в един момент границите на Шенгенското пространство да бъдат отворени отново“. „Някои отиват на лекар във Франция, повечето работят в Германия. Това само по себе си е ценност на Европейския съюз“, отбеляза тя.

Коментирайки предложенията на Фридрих Мерц, кандидат за канцлер на Германия от блока на Християндемократическия и Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС), за затягане на миграционната политика, Фесер обеща на другите страни от ЕС, че Германия ще продължи да действа в европейския дух, като твърдо се придържа към основния закон и законодателството на ЕС.

„Европа може да разчита на това германско правителство“, увери тя. „Искам да изясня това, защото дискусиите в Германия тези дни дразнят нашите европейски съседи“, подчерта германската вътрешна министърка.

Припомняме, че от 16 септември 2024 г. е въведен временен контрол по всички сухопътни граници на Германия с цел намаляване на нелегалната миграция. Причините за подобен ход включват и защитата на вътрешната сигурност от заплахите, породени от ислямския тероризъм и трансграничната престъпност. Някои съседни страни, по-специално Полша, смятат решението на германските власти за неприятелска стъпка.

На 29 януари германският парламент прие една от резолюциите на фракцията на ХДС/ХСС за затягане на миграционната политика, а депутатите от наричаната дяснопопулистка партия „Алтернатива за Германия“ изразиха подкрепа за нея. Блокът ХДС/ХСС внесе две резолюции за гласуване. Едната от тях предвижда план от пет точки за осигуряване на дългосрочен контрол на германските граници и „постепенно депортиране на лица, които трябва да напуснат страната“. Тя беше одобрена от 348 депутати, 345 гласуваха против, 10 се въздържаха. В същото време резолюцията не задължава правителството да предприеме определени действия, а само призовава за тях. Втората резолюция на ХДС/ХСС предвиждаше разширяване на правомощията на правоприлагащите органи. Тя не получи мнозинство от гласовете в Бундестага.

Приемането на резолюцията може да повлияе на гласуването на 31 януари, когато Бундестагът ще обсъжда вече правно обвързващия законопроект.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here