Не само на хартия: България най-накрая получи един изтребител F-16

0
25

 

България получи първия самолет F-16 Block 70 в производствената база на „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, САЩ, съобщават от Министерския съвет.

Министърът на отбраната Атанас Запрянов присъства на церемония за официалното предаване в производствената база. Това е първия от общо 16 самолета, които България е закупила.

Машината е предадена официално на страната ни в присъствието на ръководството на компанията-производител „Локхийд Мартин“, представители на Конгреса и на Сената на САЩ, на Министерството на отбраната и Военновъздушните сили на САЩ, както и на местната власт в щата Южна Каролина.

„С това стратегическото ни партньорство със Съединените щати в сферата на отбраната продължава възходящото си развитие, подчертава министър-председателят Росен Желязков. С придобиването на многоцелевите изтребители F-16 Block 70, способни да изпълняват широк спектър от задачи, бойната ни авиация ще изгради нови способности, с които Военновъздушните сили ще постигнат пълна оперативна съвместимост със съюзниците от НАТО и ЕС“.

Най-скъпата сделка в историята на българската армия

Припомняме, че през 2019 г. тогавашното българско правителство – третият кабинет „Борисов“, плати 1,3 млрд. долара или около 2,2 млрд. лв. по договор между САЩ и България за производството и придобиването на осем самолета F-16 Блок 70 (шест едноместни и два двуместни). Пакетът включва обучение на пилоти и наземни екипажи, логистика, помощно оборудване и военна техника. Плащането бе одобрено и от парламента на 26 юли 2019 г.

През април 2020 г. бе обявен договор между Lockheed Martin („Локхийд Мартин“) и ВВС на САЩ за възлагане на договора за производство на самолетите F-16 Block 70. Това се считаше за началото на процеса и за него беше обявено на официалната страница на Пентагона.

Според междуправителствения договор първите два самолета трябваше да бъдат доставени в средата на 2023 г., а последните два – през първото тримесечие на 2024 г. След доставката на самолетите трябваше да започне тригодишен период на поддръжка на оборудването и системите, който трябва да приключи в началото на 2027 г.

Именно през 2022 г. обаче стана ясно, че ще има двугодишно забавяне, обяснено с пандемията. В завода, в който се правят българските изтребители – в Грийнвил, Южна Каролина, Lockheed Martin изпълнява поръчки за общо 128 броя F-16 Block 70/72 за пет държави. Бахрейн стана стартов клиент с 16 машини, следван от Словакия с поръчка за 14, България е трета с 8 машини, след нея е Тайван с 66 и Мароко с 24.

За обучението на един пилот за F-16 България плаща по 2 млн. долара, той ще управлява машина за 150 млн. долара, а с въоръжението – за над 200 млн. долара, но като се върне в България, пилотът ще получава на практика много ниска заплата.

Докато вървеше драмата със забавянето на първите 8 самолета, Народното събрание даде през ноември 2022 г. зелена светлина на тогавашното служебно правителство за още 8 американски изтребители F-16C/D Block 70.  Тогава депутатите ратифицираха договорите, подписани със САЩ на 9 ноември 2022 г. от кабинета.

Стойността на новата сделка е 1 296 412 185 щатски долара. Тук влиза и придобиването на тактическа радиосистема. Тази сума няма да бъде платена накуп, а разсрочено, за период от 10 години. Първата вноска е дължима още тази година и възлиза на почти 16 млн. долара. Най-много българската държава ще трябва да плати през 2026 г., когато вноската е 761 млн. долара.

Така сделката за общо 16 изтребители набъбна на около 5 милиарда лева.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here