Калоян Паргов: Хора на наемния труд винаги ще има и БСП е призвана да ги защитава

0
23

 

За да се оттласнем от дъното, не бива да си търсим противник, защото такива има много и различни. Важно е да се върнем към ценностите си, казва в интервю за „Гласове“ кандидатът за председател на БСП Калоян Паргов

 

– Защо вече 35 г. лявото не е модерно? Защо става лесна жертва на упреци, обиди и атаки?

– Защото живеем в неолиберална епоха и светът възприе дясна идеология. Но нейните рецепти вече се изчерпват. Видяхме го на изборите в САЩ. У нас преходът от социалистическо общество към пазарна демокрация също беше десен по своя характер.

Но една от причините лявото да е в криза е липсата на самочувствие да заявим ясна алтернатива. Обществото иска справедливост и ние трябва да му предложим механизми за коригиране на драматичните неравенства.

– В съвременния свят има ли го още противопоставянето ляво-дясно или това е остатък от индустриалната епоха?

– В идеен план такова противопоставяне винаги е имало и ще има. Но то се променя с времето. Днешното общество има различна социална структура, работническата класа намалява, расте броят на хората, които наричаме офисен пролетариат, но хора на наемния труд винаги ще има, те винаги ще са огромна маса и левицата е призвана да защитава техните интереси.

– Кои исторически фигури в БСП цените най-много? Забелязах, че носите вратовръзка с лика на Димитър Благоев.

– За българския социализъм, той е не само родоначалник, но и носител на най-безспорните ценности: свобода, солидарност, справедливост. Историята на партията е драматична. Допускали сме грешки, преодолявали сме ги. Но Благоев е светлото начало на нашата идея и мисля, че трябва да се върнем към своите ценности, за да възродим БСП.

– По кои теми бихте спорили с Вашите опоненти за мястото на председател на БСП? Вие често казвате, че трябва да седнете около една маса, но „в спора се ражда истината“.

– Дори не бих го нарекъл спор, а дискусия. Темите са много, но основната е компромисът с участието в управленската коалиция. Какъв е неговият смисъл за държавата? Каква ще е неговата цена за партията? Какви ще са дългосрочните последствия? И как да изведем БСП от кризата на доверието, в която се озовахме в последните години? Това са темите, около които трябва да се състои лидерския дебат.

– Защо не можем да се помирим с историята? Вече повече от година ПСА стои нарязан и опакован в тежки огради?

– Защото тези, които нарязаха паметника, имат проблеми със собственото си невзрачно минало от онази епоха и търсят да се заявят като борци със задна дата. Резултатът е печален за града, както вижда всеки, който преминава през оградената градина. За мен темата е болна, защото дълго време бях общински съветник в София.

– Ако тази коалиция продължи да управлява поне година-две, какво бихте приели за успех на министрите, излъчени от БСП? 

– За мен най-важното е министрите ни да не подменят лоялността към партията с лоялност към кабинета. Другото е кабинетът да не се крепи на гърба на компромиси от наша страна, защото това рискува да обезличи БСП. Това са двете линии, към които трябва да се придържаме. Надявам се министрите ни да убедят другите участници в кабинета в необходимостта от социални мерки. Хората страдат от пълзящата инфлация, от проблемите в енергоснабдяването, от ръста на насилието и кабинетът трябва да предложи решения.

– Какво Ви прави най-подходящият кандидат за председател на БСП? Моля да не се оправдавате с излишна скромност.

– Това, че съм диалогичен човек. Че познавам добре партията. Не само в София, където ръководех организацията дълги години, но и в страната, защото пътувам често. Най-вече това, че предлагам ценностен дебат, а не тактически, краткосрочни решения. Вярвам, че само така ще си върнем доверието на хората.

– Вие сте завършили Международни отношения, как смятате, че ще завърши сегашното пренареждане на света?

– Наблюдаваме завръщане на държавата, на регулациите и митата. Има голям риск от реванш на национализмите в разните страни и тъкмо затова е важно да изградим силна лява алтернатива, защото ако крайно дясното надделее в следващите години, не ни очаква нищо добро.

– Всички бивши съюзници на ГЕРБ се стопиха или дори изчезнаха в канала на историята. На какво разчита БСП след тази коалиция?

– Това трябва да кажат хората от сегашното ръководство на БСП, които са в основата на решението да се участва в коалицията. Те участват и в лидерската битка. Затова е важно да имаме реална дискусия и аз съм готов да участвам в нея.

– Ако станете председател на БСП, коя партия би била най-сериозният Ви опонент?

– БСП беше структуриращата партия на прехода. Другите се дефинираха спрямо нея, а не тя спрямо тях. Много десни партии се появиха и изчезнаха, но БСП остана на сцената. Сега обаче сме опасно ниско и нямаме право на грешка. За да се оттласнем от дъното, не бива да си търсим противник, защото такива има много и различни. Важно е да се върнем към ценностите си, защото българската политика е пълна с бизнес проекти и конюнктурни партии. БСП не бива да се превръща в тяхно подобие.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here