Гроси: Интензивни военни действия попречиха на ротацията на инспекторите на МААЕ в Запорожката АЕЦ

0
17

 

Руското министерство на отбраната обвинява Киев, че е провалила ротацията на експерти от МААЕ

 

Ръководителят на агенцията на ООН за ядрен надзор Рафаел Гроси заяви, че насрочената за вчера ротацията на нейни инспектори в намиращата се под руски контрол Запорожка атомна електроцентрала в Южна Украйна е била отменена заради интензивна военна активност в района, предаде Ройтерс.

Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) не посочи чия е вината за отменянето на ротацията, но заяви, че служителите на неговата агенция не бива да попадат в подобна ситуация.

Русия и Украйна взаимно се обвиниха за отмяната на ротацията.

„Планираната за днес ротация на групата (инспектори) на МААЕ, разположена в Запорожката АЕЦ, беше отменена в резултат на интензивната военна дейност в района. Въпреки получените писмени уверения от двете страни, че ротацията може да протече безопасно, ситуацията се оказа твърде опасна, за да може екипът да продължи работата си, и мисията беше отменена“, заяви Гроси в изявление, цитирано от ТАСС.

„Дълбоко съжалявам за днешната отмяна на внимателно подготвената и съгласувана ротация на нашите служители, които извършват жизненоважна работа при много трудни обстоятелства, за да помогнат за предотвратяване на ядрена авария по време на военния конфликт“, каза Гроси в изявлението, публикувано на уебсайта на МААЕ. „Напълно недопустимо е безопасността на нашите служители да бъде застрашавана по такъв начин“, допълни той.

Гроси съобщи, че ще се консултира с двете страни, за да гарантира, че наблюдателите от агенцията ще могат да изпълняват мисията си и да поддържат ядрената безопасност.

Русия обвини Киев, че извършва провокации, за да възпрепятства ротацията.

Прекъсването на ротацията на експертите на МААЕ в Запорожката АЕЦ е причинено единствено от действията на украинската страна. Русия е изпълнила всичките си задължения по гарантиране на сигурността, заяви руското министерство на отбраната.

Назначеният от Русия управител на областта Евгений Балицки обвини Украйна, че е извършила атака с дрон срещу Енергодар – най-близкия град до централата, в който живеят много от служителите й. Балицки каза, че отломки от дрон са паднали на 300 метра от един от реакторите на централата.

„Прекъсването на ротацията на експертите на МААЕ се случи единствено поради умишлените действия на украинската страна. От своя страна руското военно ведомство изпълни напълно всички задължения за осигуряване на сигурността и създаване на примирие в района, където се провеждаше ротацията на експертите на МААЕ“, се казва в изявление на ведомството.

По-рано Министерството на отбраната показа кадри, потвърждаващи прекъсването на ротацията.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here