Посланик Митрофанова: Политическата конюнктура не може да изтрие нашата памет. 3 март е знакова дата в общата ни история

0
35

 

Интервю на посланика на Русия в България Е.В. Митрофанова за портала Epochtimes.bg по повод Деня на освобождението на България (27 февруари 2025 г.)

 

– Вие винаги се отнасяте с уважение към 3 март. Можете ли да споделите плановете си за този ден?

– 3 март е знакова дата в нашата обща история и, разбира се, не можем да останем безучастни, дори ако не ни канят на официални тържества. Това е денят, който увенчава с победа борбата на Руската императорска армия и българските опълченци за свободата на България. И макар Сан-Стефанският идеал да не беше осъществен поради позицията на Великобритания и Австро-Унгария, датата на подписването на мирния договор остава свещена не само за българските граждани, но и за нас.

Тази година отново не получихме покани за участия в събития с представители на властта. Заедно с нашите съотечественици и българските ни приятели ще поднесем цветя на Паметника на Свободата на Шипка и на паметника на Император Александър II в центъра на София. Политическата конюнктура не може да изтрие нашата обща памет.

– Българският народ в по-голямата си част би бил щастлив да Ви види на 3 март до президента на страната при паметника на Шипка като представител на страната-наследник на Руската империя. Как мислите, кога това отново ще бъде възможно и какво трябва да направят Русия и България за това?

– От наша страна няма никакви пречки за това, ние не инициирахме прекратяване на официалните контакти – това беше решение на вашите власти. Ние винаги казваме, че е важно да се разговаря, дори когато позициите не съвпадат – както беше показано от наскорошната среща на руската и американската делегации на високо ниво в Саудитска Арабия.

Да не се споменава Русия, празнувайки годишнината от освобождението от османското иго, е предателство към истината и неуважение към хиляди руски войници, отдали живота си за свободата на братския български народ. Радващо е, че част от българския елит разбира това.

– Ако погледнем картата на Европа, ще видим, че тя е културно и цивилизационно разделена на две части: източната – православна, говореща основно на славянски езици и използваща кирилица, и западната, където се говорят езици с латински и немски произход, пише се на латиница и се изповядва католицизъм. Според китайската теория за Ин и Ян, тези две части са неразривно свързани и формират единно цяло, но в момента Западът води борба срещу Изтока. Какво трябва да се случи, за да живеят отново тези две части в хармония?

– Не бих се съгласила с твърдението, че в рамките на Европа може да се говори за цивилизационно противопоставяне между западната (католическа) и източната (православна) част – България също е преимуществено православна, но категорично застана срещу Русия. По-уместно е да се говори за разразената от колективния Запад (ЕС и НАТО) демонизация на нашата страна, но и това с известни уточнения – все пак дори в рамките на ЕС има държави, които следват по-възвишен и конструктивен подход.

Понятието хармония в международните отношения е много условно – по-скоро важен е балансът на интересите, стремежът да се вземат предвид загриженостите на другата страна, търсенето на точки на допир. В това отношение рецептата е проста – необходимо е да осъзнаем, че нагнетяването на конфронтация води само до повишаване на шансовете за взаимно унищожение на нациите, а не до тяхното процъфтяване.

Ободряващ знак са стъпките, предприети от президента на САЩ Доналд Тръмп за възстановяване на доверието между Москва и Вашингтон. Да се надяваме, че ръководството на страните от ЕС също ще достигне до разбирането, че Русия не е заплаха, а равноправен партньор, с интересите на който трябва да се съобразяват.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here