„Буди недоумение поведението на „Информационно обслужване“. Конституционният съд води своите заседания обичайно при закрити врата без участието на заинтересованите страни. „Информационно обслужване“ първо си позволи да даде публичност на информация без съгласието на Конституционния съд, която информация би следвало да бъде предоставена от Конституционния съд. И на второ място – „Информационно обслужване“ предостави на Софийската градска прокуратура материали, които всъщност не са негови“, коментира бивш председател на ЦИК, вещо лице на КС по делото за оспорване на резултатите на изборите
Ситуацията е недопустима и възникват множество въпроси. Конституционният съд е пазителят на Конституцията. Той е пазителят на върховенството на закона. В случай, в който има висящо производство пред КС, всички държавни органи са длъжни да предоставят необходимата информация, за да може съдът да разгледа съответния казус, заяви в „Денят започва“ по БНТ Ивилина Алексиева-Робинсън, бивш председател на ЦИК, вещо лице на КС по делото за оспорване на резултатите на изборите.
По думите ѝ повторното въвеждане на данни за всички над 12 000 секции се извършва в рамките на 3 дни.
„Затова за мен буди недоумение забавянето на ЦИК. Самият Конституционен съд чрез своя председател вчера заяви, че искането за повторно въвеждане на данните от 2000 секции е отправено към Централната избирателна комисия на 26 февруари. Днес е 11 март. Аз не разбирам какви биха могли да бъдат основанията за забавянето на въвеждането на тези данни. На второ място за мен недоумение буди и поведението на „Информационно обслужване“. Конституционният съд води своите заседания обичайно при закрити врата без участието на заинтересованите страни. „Информационно обслужване“ първо си позволи да даде публичност на информация без съгласието на Конституционния съд, която информация би следвало да бъде предоставена от Конституционния съд. И на второ място „Информационно обслужване“ предостави на Софийската градска прокуратура материали, които всъщност не са негови. Тези материали би следвало да бъдат изискани от Конституционния съд и предоставени на Софийската градска прокуратура от самия съд“, коментира Ивилина Алексиева-Робинсън.
Тя подчерта, че по това дело има основателни съмнения за извършени нарушения, които биха могли да представляват престъпления.
„В този случай е напълно естествено прокуратурата да се самосезира, напълно естествено е и всеки представител на държавен орган или пък всяко физическо лице в случай, в който има основателни съмнения за извършено престъпление, да сезира прокуратурата. Става дума за това кой е органът, който би трябвало да предостави документите. В крайна сметка в тази държава има определен правов ред. В случая това е Конституционният съд и всички други действия за мен са недопустими“, допълни Ивилина Алексиева-Робинсън.
Отбеляза, че това, което се случва, оказва негативно въздействие и за пореден път се руши доверието не просто в изборния процес, а доверието в институциите, в държавата.
„Аз не зная какви документи са предоставени, това знаят единствено държателите на тези документи, но считам, че Конституционният съд разполага с необходимите документи, най-малко с протоколите от нашата експертиза. В този смисъл, мисля че в продължение на времето това дело ще може да бъде решено, но не е там въпросът. Според мен незабавно материалите трябва да бъдат в „Информационно обслужване“, то незабавно трябва да свърши своята работа, да предостави информацията на ЦИК и Централната избирателна комисия незабавно да я предостави на Конституционния съд, за да може Конституционният съд да приключи делото, то вече е в своята финална фаза“, каза още Ивилина Алексиева-Робинсън.