Народното събрание изслушва ръководството на Централната избирателна комисия (ЦИК) и изпълнителния директор на „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов по повод институционалния блокаж по делото за оспорване на вота от изборите.
Вчера стана ясно, че от държавната фирма „Информационно обслужване“ (ИО), работеща с ЦИК, са предали данните на Софийската градска прокуратура (СГП). Председателят на КС Павлина Панова съобщи, че това се е случило без разрешение на съда. В безпрецедентно извънредно обръщение по националната телевизия тя заяви, че е недопустимо дейността на КС да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи.
Днес пред депутатите Ивайло Филипов съобщи, че общо гласовете, които са изчезнали са 780 за всички политически партии, от които 739 са за представените в парламента партии, плюс „Величие“.
Данните на ИО сочат, че 32 от изчезналите гласове са за „Величие“; за ИТН – 35; „ДПС-Ново начало 242“; „Възраждане“ – 103 гласа; ДПС-ДПС- 13; МЕЧ – 33; ГЕРБ-СДС – 134; ПП-ДБ – 92; „БСП-Обединена левица“ – 55.
Тези изчезнали гласове за „Величие“ са достатъчни, за да влезе в НС според старите изчисления (липсваха им 21 гласа), но понеже бюлетините липсват в протоколите ще бъдат записани нули – там, където преди е бил записан вот за дадена партия. Това значи, че всички партии ще бъдат ощетени със съответните гласове.
Изпълнителният директор на „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов заяви, че във видеонаблюдението ясно се вижда в тези секции, че в урните има машинен и хартиен вот.
„Всички се обединихме, че може да има техническа грешка в 7 секции и затова специално сигнализирахме на ЦИК подробно и описателно (б.а. за разминаване между протоколите и данните), заедно с линкове към видеозаписите копие от протоколите, предадени от КС на ЦИК.“
В хода на изслушването на Нейкова каза, че ЦИК са предложили на КС да инструктират общинските кметове в местата, където има липсващи бюлетини да ги „потърсят из помещенията“, за да се преброи всеки глас, но КС са отказали, защото вече били събрали доказателствените материали по делото.
Затова тези липсващи гласове няма да бъдат преброени при новия резултат.
По време на изслушването стана ясно и че КС е забранил да бъдат публикувани на първичните протоколи на вещите лица. Също така, КС е дал два разностранни доклада при одитирането на една и съща секция, попълнени от различни екипи.
Говорителят на ЦИК Росица Матева каза, че при тях не са пристигали чували с бюлетини и че от комисията не знаят как точно е протичало броенето в КС от страна на вещите лица.
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова заяви, че от образуването на делото на 26 ноември 2024 г. ЦИК е съдействала на КС и не е възпрепятствала работата му. Тя обобщи хронологията по казуса.
– на 26 февруари ЦИК получава определение с приложени към него 2204 протоколи на хартиен носител и 1 брой технически носител, на ЦИК е било възложено в съответствие с приетото от съда да установи на национално ниво какъв е общият брой бюлетини от хартиено и машинно гласуване, броят на намерените недействителни и действителни гласове, включително „не подкрепям никого“, както и да провери дали настъпва промяна в разпределението за 51-ото НС и ако да – за кои народни представители важи това;
– след това ЦИК праща на ИО молба за уточняване на данните, защото ИО изпълнява компютърната обработка на данните от гласуването;
– на 4 март след уверение за техническа възможност ЦИК възлага на ИО да въведе данните от протоколите на хартиен носител в компютърния модул. Да извърши това с екип, различен от първоначалното въвеждане, да направи проверка и изчисление на данните, както и да провери какво е разпределението на мандатите за народни представители, да представи общия брой намерени бюлетини (действителни, недействителни, за кандидати в листи и „не подкрепям никого“)и да посочи дали биха настъпили промени;
– на 6 март получават писмо от ИО в ЦИК, че след първото въвеждане на числата са установени „възможни технически грешки при изготвяне на представените материали в 3 различни групи – първата е установяване на нулев резултат във всички гласувания, втора група секции, при които са установени само хартиени бюлетини (7 СИК), и трета група, които са били дублирани.“
– след работна среща ИО казва на ЦИК, че ще може на 10 март да приключи работа по договора си с възлагателно писмо от 4 март. На 10 март обаче идва писмо от прокурор в СРП във връзка с преписка, за да се предадат документи във връзка с работата на делото в КС;
– ЦИК е информирана от ИО, че в отговор на писмо от СРП, отдел „Специализиран“, е предало всички документи и материали, включително технически средства и носители, използвани по попълване на протоколите от СИК, поради което не може да изпълни договора си;
– вчера вечерта ИО казва на ЦИК, че е необходимо да се инсталира нов сървър и модул за обработка, тези настройки щели да бъдат въведени до 12 март, 17 часа. ЦИК решава, че само ако ИО осигури достъп до данните до 12 часа.
източник: offnews.bg