Всеки опит за приближаване до разрешаването на кризата в Украйна трябва да бъде насочен към „разглеждане на първопричините“, подчерта руският външен министър
Русия е отворена към идеята на американския президент Доналд Тръмп за среща между Русия, САЩ и Китай за обсъждане на въпроси на ядрената сигурност, ако китайската страна проявява интерес. Това заяви външният министър Сергей Лавров в интервю за американските блогъри Марио Науфал, Лари Джонсън и Андрю Наполитано.
"
frameborder="0"
allow="accelerometer; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture"
allowfullscreen
title="dZIecXKr588"
loading="lazy"
src="//www.youtube-nocookie.com/embed/dZIecXKr588?feature=oembed&controls=1&autoplay=1&enablejsapi=1&rel=1"
>
#038;enablejsapi=1&iv_load_policy=3&modestbranding=1&rel=0&autohide=1&playsinline=0&autoplay=0" width="696">
видео на руски език
"
frameborder="0"
allow="accelerometer; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture"
allowfullscreen
title="ICvOkguQsk4"
loading="lazy"
src="//www.youtube-nocookie.com/embed/ICvOkguQsk4?feature=oembed&controls=1&autoplay=1&enablejsapi=1&rel=1"
>
#038;enablejsapi=1&iv_load_policy=3&modestbranding=1&rel=0&autohide=1&playsinline=0&autoplay=0" width="696">
видео на английски език
Той също така отбеляза, че изявленията за възможността за създаване на собствен военен съюз в рамките на Европейския съюз имат за цел да тестват водите и да видят реакцията на Съединените щати, предава ТАСС.
За отношенията със САЩ
Американската делегация заяви по време на разговорите в Рияд , че САЩ „искат нормални отношения“ с Русия и са „готови за сериозни преговори“, подчерта Лавров.
По думите му, Москва и Вашингтон споделят логиката на недопустимостта на плъзгане към конфронтация и военен сблъсък. „Очевидно е, че САЩ и Русия са държави, чиито национални интереси никога няма да бъдат идентични. Те не могат напълно да съвпадат, дори на 50%. Но когато съвпадат, в такива ситуации ние, като отговорни политици, трябва да направим всичко, за да развием тези прилики“, подчерта министърът на външните работи на Русия.
Според него президентът на САЩ Доналд Тръмп само за 49 дни от встъпването му в длъжност, вече е представил натоварен дневен ред пред обществото. „САЩ започнаха да се връщат към нормалността без антихристиянски идеи. Говорим за връщане към нормалността във формата, в която я разбираме. Ние сме православни християни. Ценностите ни като цяло са сходни“, коментира Лавров.
За Украйна
„Президентът на САЩ Доналд Тръмп упорито изискваше отговор от Володимир Зеленски в Овалния кабинет на въпроса защо не иска да преговаря. Зеленски се опита да избегне отговора. Разбира се, новата американска администрация е меко казано загрижена за нарушенията, извършени по време на ерата на Джо Байдън: доставките на оръжие на Украйна от Пентагона без контрол къде отиват парите“, отбеляза руският министър американските блогъри Марио Науфал, Лари Джонсън и Андрю Наполитано.
Ръководителят на руското външно министерство коментира и реториката на европейски фигури по отношение на конфликта в Украйна. „Що се отнася до „миролюбивите“ хора, датският премиер Мете Фредериксен каза, че Украйна е слаба сега, към нея не се отнасят справедливо, така че за нея мирът днес е по-лош от войната. Това каза тя. Тя призова отново да се напомпа Украйна с оръжие – и тогава, казват те, това ще се подкопае позицията на Русия и ще стане ясно за какво да говорим, казват те. Ръководителят на Федералната разузнавателна служба на Германия Бруно Кал наскоро каза, че това би било лошо за Украйна и за Европа, ако войната приключи преди 2029 г., а още по-добре – 2030 г. Да, те говорят такива неща“, каза още Лавров.
„Доналд Тръмп потвърди, че една от първопричините за конфликта в Украйна е разширяването на Северноатлантическия алианс, което създаде заплаха за сигурността на Русия. Между другото, в новите реалности след 20 януари бих искал да подчертая: значението на Украйна за сигурността на Русия е многократно по-голямо от значението на Гренландия за сигурността на САЩ“, отбеляза руският външен министър.
Лавров подчерта, че всеки подход, всеки опит за приближаване към разрешаването на украинската криза, всяка инициатива „трябва да бъде насочена към изкореняване на първопричините за конфликта“.
„Вече споменах изкореняването на руския език, медиите, културата, забраната на опозиционните партии, някои опозиционни медии, въпреки че пишат и излъчват на украински, убийствата и изчезванията на журналисти, да не говорим за военните престъпления срещу хората в Донбас веднага след държавния преврат. Тези хора бяха наречени „терористи“. Всичко това е грубо нарушение на Устава на ООН, който гласи, че всеки трябва да зачита правата на всеки човек, независимо от раса, пол, език или религия. Това е чл. 1 от Устава на ООН“.
Великобритания и редица европейски страни искат да вдигнат залозите на Украйна и подготвят нещо, което да тласне Тръмп „към агресивни действия срещу Русия“, отбеляза Лавров.
Според него Тръмп не иска да предостави американски гаранции за сигурност на Украйна, ръководена от Володимир Зеленски: „Той има собствено виждане за ситуацията, което редовно и директно заявява“.
Руският външен министър отбеляза, че Европа е обсебена от идеята за „миротворци“ в Украйна, но „това не е необходимо, за да се сложи край“ на украинския конфликт. В тази връзка, Лавров заяви, че Русия „при никакви обстоятелства“ няма да приеме присъствието на войски на НАТО в Украйна като мироопазващи сили.
Според него присъединяването на Украйна към НАТО би било „нарушение на нейната конституция“ и на декларацията от 1991 г., с която Русия призна страната за суверенна.
„Всеки път, когато украинците мамят, те губят и губят територия и този процес продължава“, коментира още Лавров.
За милитаризацията на Европа и НАТО
Изявленията за възможността за създаване на собствен военен съюз в рамките на Европейския съюз има за цел да тестват обстановката и да видят реакцията на Съединените щати: „Това е игра в процес на развитие“, коментира Лавров.
Според него ЕС е загубил своята независимост и икономическото си значение.
Руският външен министър има съмнения, че САЩ ще напуснат НАТО. По думите му, поне Тръмп никога не е намеквал, че това може да се случи, но е казал казал директно, че ако страните-членки на НАТО искат САЩ да ги защитава и да им предоставя гаранции за сигурност, тогава те трябва да платят толкова, колкото е необходимо.“
За ядрената безопасност и стратегическата стабилност
Сергей Лавров заяви в интервюто си пред американските блогъри Марио Науфал, Лари Джонсън и Андрю Наполитано, че Москва е отворена към идеята на Тръмп за среща между Русия, САЩ и Китай за обсъждане на въпроси на ядрената сигурност, ако китайската страна е заинтересована. „Ние сме отворени за всеки формат, основан на взаимно уважение, равенство и отхвърляне на предварително определени решения. Ако нашите китайски приятели са заинтересовани, решението е тяхно“, подчерта той.
Според Лавров Русия и САЩ не трябва да пропускат възможността да извлекат съвместни ползи, включително в областта на стратегическата стабилност, и ако има съвпадащи интереси, тогава не трябва да пропускат шанса да превърнат това в нещо практично и полезно.
За отношенията с Китай
Подходът на Китай към отношенията със САЩ е „единственият правилен“, благодарение на който диалогът между Пекин и Вашингтон никога не е прекъсвал, въпреки всички разногласия. Същият подход, същата логика, която сега се прилага от администрацията на Доналд Тръмп в отношенията с Русия, подчерта Сергей Лавров.
Трудностите в руско-китайските отношения се обясняват със санкциите на Запада, които забавиха „много обещаващи“ инфраструктурни проекти в Сибир, но Русия и Китай не бързат, отбеляза Лавров.
САЩ знаят, че Русия никога няма да наруши правните и политически задължения, които я обвързват с Китай, подчерта руският външен министър пред Марио Науфал, Лари Джонсън и Андрю Наполитано.
BIG5