Променя се 4-процентната бариера! ЦИК изпраща на КС решението за изборните резултати

0
23

 

С  13  гласували  „за“  и двама с „против“ –  тези на Георги Баханов и Димитър Димитров от квотата на ГЕРБ, Централната избирателна комисия прие поисканото от Конституционния съд преизчисляване на изборните резултати от парламентарния вот, проведен през октомври миналата година.

Към решението има две приложения, които не се публикуват. Решението и приложенията се изплащат в Конституционния съд.

От обосновката на отрицателния вот на Георги Баханов стана ясно, че са установени промени в 4-процентната бариера за влизане в парламента и в персоналния състав на Народното събрание.

Баханов нееднократно подчерта, че той гласува против заради занулените резултати в 2 от секциите и частично с нули в други 5, което не е по вина нито на ЦИК, нито на „Информационно обслужване“, което въведе данните.

Баханов коментира: „Водим и до промяна на персоналния състав на Народното събрание. Според приложението, което е неразделна част от решението. Тоест едни депутати, които вече са били избрани и обявени за такива, ще трябва да напуснат депутатските банки – от различни, пак казвам, политически сили, които са в НС, а други ще влязат на тяхно място –  от други политически сили или друга политическа сила. И то на база, пак казвам, на проверени 2204 секции, а не 12000, които могат да доведат до съвсем различни резултати“.

Баханов също възразява на база на проверени една шеста от секциите  и установените в тях действителни и недействителни гласове да се променя базата на 4-процентната бариера.

„На таза база се променя цялата картина от партиите и коалициите, които евентуално минават 4-процентовата бариера –  така, както е сметнато за тези 2204 секции. За които считам и като проява на здравия разум, че при проверени 4404 или 6606 секции, или 9 000, или 12 000 секции – тоест всички секции в страната, със сигурност би имало съвсем различни резултати, различна картина от това, което даваме през 2204 секции“, коментира Георги Баханов, член на ЦИК, който се обяви против решението за преизчисляване на изборните резултати.

По-рано днес председателят на Народното събрание Наталия Киселова коментира казуса с преизчисляването на изборните резултати. Според нея ситуацията е опасна и без прецедент. „Ние, народните представители от 51-вото Народно събрание, изразяваме своята дълбока загриженост от развитието на конституционното дело. От изслушване на членове на ЦИК и  „Информационно обслужване” стана ясно, че първо до вещите лица не са стигнали всички бюлетини и второ, че са предадени чували, в които няма бюлетини и разписки. За някои от изборните секции са подали, че няма гласове, което не отговаря на истината. По този начин гласовете на поне 780 избиратели не са отчетени. Някой не си върши работата умишлено и това е очевидно”, заяви Киселова.

Изслушването в парламента на вещи лица по преизчисляването на вота

Народното събрание изслуша част от вещите лица, назначени и участващи по конституционното дело за оспорване на законността на изборите за народни представители в 51-вото Народно събрание.

Пред депутатите те защитиха резултатите от своята работа и отрекоха върху тях да е оказван натиск за промяна на изборните данни.

Ножици, кибрити и празни книжа, вместо бюлетини – това са открили вещите лица от Конституционния съд в част от чувалите от проверяваните изборни секции. Някои от тях са били затворени със свински опашки, вместо задължителната лепенка с печат и подписи.

По думите им нямали друг вариант освен да напишат 0 гласове в протоколите, тъй като гласовете ги няма. За всичко това Конституционният съд е бил уведомен, увериха те от трибуната пред депутатите.

В залата се явиха осем от общо 18-те експерти – Александър Андреев, Георги Бояджиев, Златогор Минчев, Ивилина Алексиева-Робинсън, Красимир Калинов, Пенчо Маринов, Румяна Стоева-Сидерова, Светла Димитрова.

Председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов обясни, че са поискали изслушването, за да чуят вещите лица за проблемните седем секции. „Доколкото разбрахме само двама са дошли, останалите пет ги няма, което е достатъчно показателно. Ако няма какво да крият, ако са убедени в правотата си, тези пет човека трябваше да са тук“, добави той.

„Всяка група вещи лица се състои от един юрист и един математик и е броила средно по 43-44 хиляди бюлетини“, каза вещото лице Румяна Сидерова и допълни, че всяка от групите е била разпределена в отделно помещение, като е имала и по един сътрудник, където са им били предоставени чувалите.

Освен броенето са имали задача да прегледат състоянието на протоколите и дали в чувалите се намират всички необходими книжа. Тя даде пример за конкретни нарушения:

„Секция в село Галиче, в която се набеляза, че от 250 и повече бюлетини за една от партиите много голям процент, може би 70% беше гласувано по някакъв специфичен начин, който е малко по-различен от хикс или V, по едно специфично завъртане на знака и определен брой бюлетини за „Величие“, машинни, не бяха отразени в протокола, отразени като бюлетини за друга партия, но бюлетините бяха налични и ние сме ги преброили и сме променили резултата в протокола“.

Основният въпрос към експертите беше за 7-те секции, в които чувалите с бюлетини са били празни и резултатите – нулирани. Отговорът на експертите беше, че няма как да удостоверят резултатите при липсващи бюлетини.

Станислав Балабанов от ИТН се усъмни, че не е имало възможност за въздействие върху чувалите с изборните книжа:

„Обаче имам чувството, че някой от вас послъгва, защото до нас достигна информация, че всъщност в Конституционния съд има охрана на входа и когато идват чували от всички градове, първо май ги отваря охраната да ги проверява за метали и за други предмети“.

Един от експертите – Александър Андреев, отрече да е имало натиск от страна на КС или от другаде.

Професор Красимир Калинов заяви, че не е възможно да прогнозират какви размествания ще има в този състав на Народното събрание, преди да имат пълна картина на резултатите, но все пак направи предположение:

„Аз очаквам да станат вътрешни размествания на база на тези гласове, които сме установили към момента. Публично достояние са станали липсващи 780 гласа. Тоест, нека никой не се сърди, но някой вероятно ще напусне този парламент от същата партия. Друг ще дойде. Методиката е такава, че два гласа да има разлика, тя може да доведе до разместване вътре в партиите и в районите. Другият голям въпрос е дали ще има някой, който отново да мине 4%-овата граница или не. Към момента също този въпрос е без отговор“.

От ПП-ДБ отказаха да участват в изслушването, тъй като според тях депутати се опитват да оказват натиск върху Конституционния съд при нерешено дело.

От „Възраждане“ повториха, че искат закриване на институцията, пълно касиране на вота и нови избори.

Източници: БНР, NOVA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here