Руският президент изрази недоумение защо Г-7 се нарича „голямата седморка“ при положение, че вече не се виждат на картата. Ръстът на БВП на страните от Г-7 през 2024 г. е само 1,9%, докато за страните от БРИКС е 4,9%, а в Русия две поредни години е 4,1%, подчерта руският президент
В света се разгръща нова спирала на икономическо съперничество, глобалната конкурентна борба се засили, затова руската държава и бизнес трябва да бъдат подготвени за това, трябва да се направи много, за да се превърне руската икономика в тихо убежище. Това заяви президентът Владимир Путин, изказвайки се на конгреса на Руския съюз на индустриалците и предприемачите (РСПП), предава ТАСС.
Путин също така отбеляза, че местният бизнес разумно се е възползвал от напускането на западните компании, заел е освободените ниши и техните интереси ще бъдат приоритетни на фона на очакваното завръщане на конкуренти на руския пазар.
Относно санкциите
Руският бизнес се научи да работи под санкциите на колективния Запад и успя да задейства алтернативни механизми на сътрудничество с тези чуждестранни партньори, които искат да работят с Русия. Това заяви руският президент Владимир Путин, изказвайки се на конгреса на Руския съюз на индустриалците и предприемачите.
„Важно е, че през това време местните предприемачи се научиха да работят под санкции. Те се адаптираха към тях, обмислиха и пуснаха алтернативни механизми за сътрудничество с чуждестранни партньори, с тези, които искат да работят с нас“.
Руският бизнес не трябва да възприема санкциите като временни мерки: „И независимо как се развива ситуацията, каквато и да е системата на международните отношения, нашите конкуренти винаги ще имат желание да обуздаят страната ни, да отслабят нейните икономически и технологични възможности. (…) Дори санкциите срещу Русия да бъдат облекчени, Западът ще намери друг начин да „набие спиците в колелото“, отбеляза руският президент.
Срещу Русия са наложени повече санкции, отколкото срещу всички страни по света. Според данни на Министерството на финансите от февруари 2022 г. досега са наложени общо 28 595 санкции срещу руски физически и юридически лица.
За икономическото съперничество
Руският президент Владимир Путин, говорейки на конгреса на RSPP, изрази недоумение защо G7 се нарича „голямата“ седморка, въпреки че „не се вижда на картата“.
„Защо е голяма? Не е ясно. Какво е голямото там? Където и да погледнеш, на картата няма никой“, каза той.
Ръстът на БВП на страните от Г-7 през 2024 г. е само 1,9%, докато за страните от БРИКС е 4,9%, а в Русия две поредни години е 4,1%, подчерта руският президент.
От 1997 г. Русия е член на G8 (съществува във формат G7 – Великобритания, Германия, Италия, Канада, САЩ, Франция и Япония – от 1976 г.).
В света се разгръща нова спирала на икономическо съперничество. „В тези условия е дори неудобно да си припомняме нормите и правилата на Световната търговска организация (СТО), които някога бяха активно насърчавани от Запада“, коментира Владимир Путин.
„Не бива да се разчита на пълна свобода на търговията в света, никога няма да бъде както преди. … Както не бива да се разчита на западните механизми за защита на правата на инвеститорите и предприемачите“, предупреди руският президент.
За суверенитета
„Бих искал да подчертая, че само тези страни, които могат да осигурят истински, пълен суверенитет, стават устойчиви като цяло и по-специално на външен натиск и са способни на динамично, прогресивно развитие в интерес на своите народи“, каза Путин пред представителите на руския бизнес.
Русия укрепва собствения си суверенитет във всички сфери, осигуряващи дейността на бизнеса, включително развитието на транспортната, логистичната, финансовата и платежната инфраструктура, подчерта руският президент.
„Ние вече правим това и определено ще продължим“, добави той.
Повечето европейски държави „загубиха своя суверенитет и в резултат на това са изправени пред сериозни проблеми както икономически, така и по отношение на сигурността“.
За всички стана ясно какво струват западните юрисдикции, „в които мнозина се стремяха да се скрият и тихо да заровят нещо там“, коментира още руският лидер.
„Богатите страни се чудят какво ще се случи с техните резервни фондове, съхранявани в западните страни. Какво да правят с тях? Какво ще се случи с тях? Всички мислят за това. Всички се чудят какво ще се случи с тези средства, които се съхраняват в западни банки. (…) На Запад всичко е грубо отнето, цивилизованите правни форми съществуват само за себе си“, подчерта Владимир Путин.
За руската икономика и инфлацията
Според руския лидер охлаждането на руската икономика е неизбежно, но не трябва да се довежда до нивото на „криокамера“: „Всичко трябва да се прави малко по малко“, а самата руска икономика трябва да се превърне в „убежище“.
„Необходимо е да се предотврати силно намаляване на темповете на растеж на руската икономика. Това е деликатен въпрос. Но се надявам, че ще се получи“, изрази увереност руският президент.
Според не го е необходимо да се ограничи инфлацията и да се осигури ниска безработица в Русия: „Това е обща съвместна задача както на държавните органи, така и на бизнеса, не само на големите, които обединяват РСПП, но и на малките и средните бизнеси“.
За възможността за връщане на западни компании
Русия трябва да вземе най-доброто от своите западни партньори, но не и да ги копира. Това заяви руският президент Владимир Путин, говорейки на конгреса на РСПП.
„Да, разбира се, ние разбираме всички предимства на нашите така наречени западни партньори – високи технологии, организация на производството. Те имат всичко, вярно е, постигнали са много, трябва да се отнасяме към това с уважение и да вземем най-доброто, но не и да копираме“, каза той.
Държавният глава посочи още, че изплъзването на „западното господство“ и появата на нови глобални центрове на растеж е дългосрочна перспектива. „Това е, което искам да подчертая“, отбеляза Путин.
По думите му руският бизнес се е възползвал разумно от напускането на западни компании, заел е освободените пазарни ниши, създал е работни места и е посветил много време и усилия на развитието на технологиите.
Редица западни компании, които напуснаха, искат да се върнат в Русия, но интересите на местните фирми ще бъдат приоритет: „Някои вече са направили инвестиции, създадоха производство, а някои са само в началото на проекта и започват строителство, въпреки високите залози. И, разбира се, ние нямаме право да подкопаваме тези планове, да свеждаме до нула вложените усилия и ресурси, интересите на руските компании и техните служители“, отбеляза Путин.
Редица западни компании продължиха да работят в Русия под различна марка и към тях ще се отнасят с уважение: „Ние разбираме, че такива инвеститори поеха много рискове и можеха да се сблъскат с негативна реакция от своите правителства. Но те направиха независим и отговорен избор.“
Правителството трябва да следи внимателно сделките, за да върне западните компании, които напускаха с гръм и трясък, предупреди Путин и е категоричен, че западният бизнес няма да може да изкупи бизнеса си в Русия за скромни суми.
Правителството трябва да разработи процедура за връщане на западния бизнес в Русия с гаранция за честни бизнес практики. За тези западни компании, чиито ниши бяха заети, „влакът замина“, няма да има привилегии или преференции за тези, които се връщат“, категоричен е Владимир Путин.
BIG5