Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас и еврокомисарят по отбраната и космоса Андриус Кубилиус представиха Бяла книга за отбраната, която включва дългосрочен план за въоръжаване на Украйна
Европейската комисия представи план за милитаризация на ЕС до 2030 г., наречен Бяла книга за отбраната, която включва дългосрочен план за въоръжаване на Украйна.
Отбелязва се, че този „отбранителен пакет ще предостави финансов лост на страните от ЕС, за да позволи рязък скок на инвестициите в производството на оръжия и военни способности“, се посочва в съобщение на Европейската комисия.
Бялата книга съдържа отделна клауза за „подкрепа за Украйна чрез увеличаване на военната помощ и по-тясна интеграция на европейската и украинската военна индустрия“.
Инициативите на САЩ за постигане на прекратяване на огъня в Украйна и прекратяване на конфликта не са повлияли на плановете на Европейската комисия. На пресконференция в Брюксел, на която външният министър на ЕС Кая Калас и еврокомисарят по отбраната Андриус Кубилюс представиха Бялата книга, не беше зададен нито един въпрос за перспективите за прекратяване на конфликта в Украйна, чието условие от руска страна е пълно спиране на чуждестранните доставки на оръжие за Киев, отбелязва ТАСС.
Бялата книга включва седем ключови цели:
Първо, приоритетът е да се „запълнят празнините във военния капацитет на страните от ЕС“, включително транспортната авиация на далечни разстояния, космическото разузнаване и други области, в които европейските страни разчитат на Съединените щати.
Втора точка е „подкрепа за европейския военно-промишлен комплекс чрез създаване на общи отбранителни поръчки за страните от ЕС“.
На трето място, това е осигуряването на военни доставки за Украйна и включването на нейната военна индустрия в контурите на европейския военно-промишлен комплекс.
На четвърто място, документът включва и създаването на „пълноценен вътрешен отбранителен пазар на ЕС“.
Следващата задача ще бъде ускоряване на реформите във военната сфера с помощта на „революционни технологии, включително изкуствен интелект и квантови компютри“.
На шесто място е подготовката на Европа за „най-лошия сценарий“ чрез „натрупване на боеприпаси и укрепване на границите с Русия и Беларус“.
И седма цел – развитието на сътрудничеството с чуждестранни партньори, които споделят ценности, подобни на тези на ЕС.
Единен военен пазар
Основното стратегическо предложение на Бялата книга е план за създаване на единен оръжеен пазар в Европейския съюз с участието на Украйна.
„Европейската комисия предлага да се създаде единен европейски пазар за отбранителни продукти, което означава, че пускането на поръчки за отбрана в други страни от ЕС няма да се различава от пускането на поръчки на национална територия“, отбелязва Европейската комисия. Освен това правило трябва да се прилага не само за крайния продукт, тоест за готовите оръжия, но и за всички компоненти на производствената верига, по-специално за барута, който е дефицитен в европейската индустрия.
ЕК възнамерява да включи Норвегия и Украйна в този пазар, но други партньори от ЕС, включително Обединеното кралство и САЩ, няма да бъдат включени.
Делегиране на правомощия
В същото време Европейската комисия твърди, че не възнамерява да създава единна армия на ЕС и че всички военни компетенции ще останат в ръцете на правителствата на страните членки на ЕС. Това обаче едва ли е вярно, най-малкото защото ЕК е икономическият регулатор на Европейския съюз и следователно управлението на единния отбранителен пазар на ЕС ще бъде съсредоточено в ръцете на Брюксел, което неизбежно ще доведе до значително прехвърляне на правомощия от националните правителства.
Това потвърди еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс на пресконференция в Брюксел. Той не изключи, че „самата Европейска комисия може да действа като клиент на оръжия за страните от ЕС“. Това на практика възпроизвежда модела на съвместното снабдяване на ваксини срещу COVID-19 от Европейската комисия за страните от ЕС, което й даде огромни нови правомощия.
Колко ще струва това на европейските данъкоплатци?
Европейската комисия не обяви никакви нови цифри, а само повтори предишните си предложения в рамките на Европейския план за въоръжение (ReArm EU). ЕК ще събере 150 милиарда евро чрез издаване на еврооблигации за подкрепа на военно-промишления комплекс на ЕС през следващите 4 години. ЕК се отказва от принципа на бюджетна дисциплина в ЕС и позволява на правителствата на общността да привличат допълнителни заеми до 1,5% от БВП годишно за финансиране на собствената си военна индустрия, което според Брюксел ще позволи привличането на още 650 милиарда евро за 4 години.
Европейската инвестиционна банка ще бъде преориентирана към финансиране на надпреварата във въоръжаването, а страните от ЕС ще могат да използват плащания от фонда на ЕС за развитие на депресираните региони на Европейския съюз (Кохезионния фонд) за военни нужди.
Всички тези стратегически планове сега ще бъдат разгледани на срещите на върха на ЕС на 20-21 март и 26-27 юни, след което ще бъдат формулирани конкретни изпълнителни действия.
Тръмп и Путин пречат
По-рано дипломатически източник на ТАСС в Брюксел каза, че Европейската комисия представя Бялата книга за отбраната в изключително неблагоприятен момент, когато Русия и САЩ са преместили обсъждането на плановете за прекратяване на конфликта в Украйна в практическа фаза. Той изрази мнение, че ЕК се опитва да превърне конфронтацията с Русия в нова идея за целия европейски проект, а милитаризацията на икономиката на ЕС ще се използва като механизъм за икономически растеж. Перспективата за нормализиране на ситуацията в Украйна подкопава тези планове, намалявайки желанието на европейския бизнес да прави дългосрочни инвестиции в производството на оръжия.
превод и редакция: BIG5