Сърбия оттегли гласа си за резолюцията срещу Русия в ООН, няма да подкрепи и санкции срещу Русия

0
10

 

Сърбия няма да позволи на западните разузнавателни служби да извършат цветна революция, заяви вицепремиерът Александър Вулин по време на среща със Сергей Шойгу

 

Сърбия направи грешка, като гласува в Общото събрание на ООН за антируската резолюция за конфликта в Украйна. Официален Белград го признава, защото не иска да „обижда приятели“, каза вицепремиерът на републиката Александър Вулин.

„Грешката, която стана по време на гласуването в Общото събрание на ООН, както знаете, беше поправена. За нас е много по-лесно да признаем грешка, отколкото да обидим нашите приятели“, каза той на среща със секретаря на руския Съвет за сигурност Сергей Шойгу, предава ТАСС.

Агенцията припомня, че на 24 февруари Общото събрание на ООН гласува за антируска проекторезолюция за конфликта в Украйна. Документът, изготвен от европейски страни и Украйна, беше подкрепен от 93 страни, включително Сърбия. Президентът Александър Вучич обясни, че това е грешка и заяви, че Сърбия е трябвало да се въздържи от гласуване. През март сръбският външен министър Марко Джурич заяви, че Белград е оттеглил гласа си в подкрепа на антируската резолюция за конфликта в Украйна в ООН.

По време на срещата на сръбския вицепремиер Александър Вулин със секретаря на Съвета за сигурност на Русия Сергей Шойгу беше потвърдено, че Сърбия не се е присъединила към западните санкции срещу Русия и ще продължи да се придържа към тази линия.

Сръбските власти няма да позволят на западните разузнавателни служби, които стоят зад протестите в Белград, да извършат цветна революция, заяви Вулин пред Шойгу.

„В Белград се провежда цветна революция. И това е неразривно свързано с нашата позиция по отношение на Руската федерация. Зад цветната революция в Сърбия стоят западни разузнавателни служби, които биха искали да доведат друго правителство на власт в Сърбия. Ние няма да позволим това“, каза заместник-председателят на сръбското правителство.

В този контекст Вулин благодари на Шойгу и лично на руския президент Владимир Путин за тяхното „отношение и позиция“ в светлината на текущите събития. „Вашата непоколебима подкрепа за законните власти на Сърбия означава много за нас“, подчерта той.

ТАСС припомня, че последната среща между Шойгу и Вулин се проведе през февруари. Тогава те „обсъдиха развитието на двустранното сътрудничество в областта на сигурността и актуалната ситуация в Сърбия“. В същото време руската страна изрази готовност да „окаже подкрепа на братския народ на Сърбия за поддържане на стабилността“.

След срутването на конструкция на жп гара в Нови Сад, на 1 ноември 2024 г. в Сърбия започнаха антиправителствени протести, които продължават и до днес. Протестиращите обвиняват властите в страната за трагедията. На фона на демонстрациите президентът на страната Александър Вучич обяви, че в Сърбия няма да е възможно да се извърши цветна революция по модела на киевския „Майдан“.

BIG5

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here