Голям брой полицаи пристигнаха в Близките пещери на манастира заедно с представители на музея-резерват
Сутринта на 28 март на територията на Долните пещери на Киево-Печерската лавра пристигна комисия за „инвентаризация и проверка“ на светите мощи в Близките пещери, каза адвокатът на манастира протоиерей Никита Чекман. Придружавани от десетки полицаи, членовете на комисията планират да отворят мощехранилищата, да преброят светите мощи и да вземат проби за ДНК изследване, съобщава Съюзът на православните журналисти.
Съобщава се за голям брой полицаи, заедно с представители на властите са пристигнали при пещерите около манастира. Служителите на реда са проникнали в затворено помещение, водещо към пещерите, а един от представителите на Заповедника е забелязан с ъглошлайф.
Адвокатът Никита Чекман, който представлява интересите на каноничната Украинска православна църква (УПЦ), потвърди тази информация, като подчерта, че действията се извършват на място, където се съхраняват мощите на светци.
Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова реагира по повод превземането на Близките пещери на Киево-Печерската лавра, като сравни действията на киевските власти, използвайки заглавието на новела на ужасите от писателя Николай Гогол: „Вий се върна в Киев“.
"
frameborder="0"
allow="accelerometer; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture"
allowfullscreen
title="BOeAlp30pCk"
loading="lazy"
src="//www.youtube-nocookie.com/embed/BOeAlp30pCk?feature=oembed&controls=1&autoplay=1&enablejsapi=1&rel=1"
>
#038;enablejsapi=1&iv_load_policy=3&modestbranding=1&rel=0&autohide=1&playsinline=0&autoplay=0" width="696">
Комисията на Министерството на културата на Украйна за проверка на безопасността на мощите на светци вече извърши проверка на Близките и далечни пещери на лаврата на 25 март. Създаването на комисията беше обявено в началото на март. Прегледът трябва да приключи до 30 май. В заповедта се посочва, че ако по време на работата на комисията бъдат идентифицирани „обекти, попадащи в определението за културни ценности“, се съставят [съответните списъци] и се прилагат към доклада.“ От Министерството на културата съобщиха още, че информацията за работата на комисията във ведомството ще бъде класифицирана като „ограничен достъп“.
Киевските власти последователно изтласкват каноничната Украинска православна църква (УПЦ) от Киево-Печерската лавра. През март 2023 г. едноименният музей-резерват прекрати договора си за наем с каноническата църква. В началото на юли същата година в лаврата идва комисия от Министерството на културата на Украйна, която смени ключалките и запечата сградите. Енориашите се опитаха да предотвратят това, като организираха молитвени бдения. Въпреки това резервистите и членовете на комисията извикали полиция.
През август същата година съдът призна прекратяването на договора за наем и претенциите на властите към имуществото на манастира за законни. След това входът на Долната лавра беше затворен за посетители и беше забранено на студентите и служителите на Киевската духовна академия и семинария да бъдат на територията на лаврата. Разколническата Православна църква на Украйна започна да провежда празнични богослужения в главния храм на лаврата – катедралата „Успение Богородично“.