Признаването на областите ДНР, ЛНР, Херсон и Запорожие за руски е ключът към мира
Срещата между руския президент Владимир Путин и Стивън Уиткоф е приключи в полунощ след повече от 4 часа разговори. Специалният пратеник на Доналд Тръмп беше приет по-рано вчера в президентската библиотека в Санкт Петербург, носеща името на Борис Елцин.
Подобни разговори „се оказват достатъчно дълги“, защото „материята е доста сложна“, предупреди по-рано говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Това е третата визита на Уиткоф в Русия след встъпването в длъжност на Тръмп.
Все още няма официална информация за резултат от преговорите. „Ройтерс“ съобщава, позовавайки се на двама американски служители и пет източника, запознати със ситуацията, че Уиткоф е казал на Тръмп, че най-бързият начин за постигане на примирие в Украйна е да се подкрепи стратегия, която включва признаване на контрола на Русия над четирите нови региона.
Според източници на агенцията в началото на април Уиткоф се е срещнал с Тръмп и му е казал, че най-бързият начин за прекратяване на огъня е чрез признаване на „правото на собственост“ на Русия върху четири региона – ДНР, ЛНР, Запорожка и Херсонска области. Според „Ройтерс“ този разговор се е състоял „по-малко от 48 часа“ след среща със специалния представител на руския президент и ръководител на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев във Вашингтон.
На срещата с Тръмп е присъствал и друг специален пратеник на президента на САЩ Кийт Келог. Той се противопоставил на идеята на Уиткоф, като посочил, че Украйна е готова да обсъди „някои условия“ по въпроса за териториите, но не би се съгласила да ги признае за руски, посочват двама източници на Ройтерс. „Срещата приключи без Тръмп да вземе решение да промени стратегията на САЩ“, пише агенцията.
„Ройтерс“ припомня, че Уиткоф е обсъждал статута на новите руски региони в интервю с Тъкър Карлсън през март. Специалният пратеник на Тръмп нарече този въпрос ключов проблем в разрешаването на конфликта.
„Това са рускоезични региони, където бяха проведени референдуми, в които преобладаващото мнозинство от хората изразиха желание да бъдат под контрола на Русия“, каза той.
Тези и други изказвания на Уиткоф предизвикаха остри критики в Украйна и САЩ. По-конкретно, според Ройтерс, големият републикански дарител Ерик Левин заяви в писмо до група, включваща други републикански дарители, че „Уиткоф трябва да си отиде и държавният секретар Марко Рубио трябва да заеме неговото място“. Освен това няколко официални лица се обадиха на Рубио и съветника по националната сигурност на САЩ Майк Уолц, за да изразят недоволството си от „явно проруската позиция“ на специалния пратеник в интервюто с Карлсън, пише агенцията.
Докато някои републиканци смятат, че администрацията на Тръмп се е „насочила твърде рязко към Москва“, някои европейски и американски служители се опасяват, че руската страна се възползва от липсата на опит в преговорите на Уиткоф, съобщава „Ройтерс“.
Агенцията отбелязва, че Уиткоф е стар приятел на Тръмп, който му е помогнал да „спечели ключови дипломатически победи“. Това включва прекратяването на огъня в ивицата Газа, което по-късно беше нарушено, както и споразумението за освобождаване на американския гражданин Марк Фогел от руски затвор.
Според информирани американски служители, както и някои западни дипломати, сред служителите на администрацията на Тръмп има все по-голяма разногласие за това как да се излезе от „безизходицата“ при разрешаването на конфликта Русия-Украйна.
BIG5