Чужденец среща пречки в българската правна система: Развод, корупция и съдебни спорове

0
11

 

Настоящият му адвокат, на когото е платил над 20 000 лева между 2023 и 2024 г., спира да отговаря на обаждания и имейли и не предоставя копия от документи, подавани в съда

 

Канадски гражданин, роден в Нидерландия, споделя тревожния си опит с българската правна система след 22-годишен брак, развод и серия от съдебни дела, свързани с финансови злоупотреби и имуществени спорове. Мъжът, на възраст над 70 години, разказва за разочарованията си от адвокати, съдии и институции в България, които според него не успяват да защитят правата му.

След като съпругата му обявява развод през юли 2022 г., мъжът открива, че от съвместна сметка в “Уникредит” са изтеглени 1,3 до 1,6 милиона лева в брой за период от седем години. Той твърди, че не е бил информиран за състоянието на сметките, тъй като съпругата му го е разубеждавала да използва онлайн банкиране, наричайки го “твърде опасно в България”.

Освен това компанията AMAREL, която той е смятал за съвместна собственост, се оказва изцяло притежание на бившата му съпруга.

Спорът се усложнява от продажбата на 60% от дяла на съпругата в AMAREL на дъщеря ѝ Анелия за символичните 300 лева, две седмици преди развода. Скромна къща в село Чехларе, частично финансирана и построена от мъжа, е обявена за собственост на AMAREL, а той губи две съдебни инстанции за изселването си, според него – заради чуждестранния си произход.

През 2021 г. е заведено наказателно дело срещу AMAREL, съпругата и дъщеря ѝ за “нарушаване на доверието”, след като съпругата, с пълномощно, управлява финанси, докато мъжът е извън страната 10 месеца годишно. Делото за обявяването му за кредитор на AMAREL обаче се проваля, тъй като съдията определя съпругата за кредитор. Друго висящо дело включва делба на обща собственост и обезщетение за унищожени японски риби кои след прекъсване на тока от Анелия.

Мъжът изразява разочарование от адвокатите си, като отбелязва, че повечето не проявяват интерес или инициатива да разговарят със свидетели, банки или полиция. Настоящият му адвокат, на когото е платил над 20 000 лева между 2023 и 2024 г., спира да отговаря на обаждания и имейли и не предоставя копия от документи, подавани в съда. Въпреки здравословни проблеми на адвоката, клиентът се чувства лишен от прозрачност и подкрепа.

Опитът му го кара да постави под въпрос ефективността на българската правна система. “Очакванията ми към адвокатите и системата вероятно бяха нереалистични”, споделя той, цитирайки фразата “Това е България”, често използвана от юристи. Според бивш съдия, с когото се консултира, 80% от съдиите в страната са корумпирани, а системата е претоварена и недофинансирана, което води до чести забавяния.

Случаят повдига въпроси за предизвикателствата пред чужденците в България, достъпа до справедливост и необходимостта от реформи в правната система.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here