Президентът: Конвергентните доклади са радост за властимащите и тревога за хората

0
7

 

Управляващите нито ползват пълноценно този договор, нито продават на трети страни, нито го предоговарят, каза президентът Румен Радев за договора с „Боташ“

 

Двата конвергентни доклада са радост за властимащите и тревога за хората, защото всеки българин знае по джоба си, че инфлацията, официално декларираната, е 2,7%, но  реално тя е много повече. Самите доклади не пестят забележки и се застраховат от всевъзможни рискове. Те са ясно изброени вътре в тях, заяви президентът Румен Радев пред журналисти на летище „Васил Левски“ – София преди да замине на официални посещения в Казахстан и Узбекистан, предава БТА.

Той посочи, че и Европейската централна банка, и Европейската комисия ни дават кредит на доверие, но с много предупреждения и забележки и все пак преценяват и огромни рискове. „Аз го възприемам като застраховка“, добави Радев.

По думите на президента и потребителите в България, и производителите ясно знаят, че пазарните принципи у нас не работят добре, защото няма и съответната адекватна нормативна уредба, която да защитава българския производител, да стимулира нашите фермери да се кооперират, да гарантира тяхната конкурентоспособност. Румен Радев отбеляза, че въпросът е „готови ли сме наистина и кога трябва да влезем в еврозоната“. Парламентът обърна гръб на българския народ, с отказа си от всенародно допитване политическата класа скъса обществения договор с гражданите, заяви още държавният глава.

Според него парламентът не представлява народната воля, а е „някаква цитадела, която отказва да чуе гласа на българските граждани“.

Никой не отрича положителните страни, каза Радев в отговор на журналистически въпрос. „Ние очакваме еврозоната да повиши доверието в българската икономика, да доведе повече инвестиции, да доведе до икономически ръст, но въпросът е кога ще се случи това“, заяви той.

И най-важното, България, виждате, че в момента по статистиките, е на 59 процента от средните ценови равнища за Европейския съюз“, отбеляза Радев. По думите му практиката на много други държави, влезли в еврозоната, показва, че може много бързо това ценово равнище в България да достигне стоте процента, средните европейски ценови равнища за месец. Но кога нашата икономика ще може да компенсира този скок, така че, ако на тези над милион и триста хиляди български граждани, според НСИ, под прага на бедност рязко им спадне жизненият стандарт, икономиката да им го върне обратно, допълни Румен Радев.

Радев отбеляза, че поскъпването на цените не започва с въвеждането на еврото, а много преди това. Този период в България се изтърва, заяви държавният глава.

„За кога да се борят Комисия за защита на потребителите (КЗП) и Комисия за защита на конкуренцията (КЗК), те вече трябва да се сборили, те цените излетяха още с искането за извънреден конвергентен доклад“, каза президентът. По думите му най-жалкото е, че досега КЗП и КЗК са мълчали, а едва когато държавният глава е поставил въпроса за референдум, са започнали да говорят, че трябва да има борба със спекулата. Това трябваше да стане много по-отдавна, смята Радев.

За договора с “Боташ“

Управляващите нито ползват пълноценно този договор за задоволяване на вътрешното потребление, нито продават на трети страни през неговия капацитет, нито го предоговарят. Явно това е изгодно за атаки към президентската институция. Това каза президентът Румен Радев пред журналисти в отговор на въпрос за договора на „Булгаргаз“ с турската компания „Боташ“.

По думите на Радев за такъв случай, като договора с „Боташ“, нашият народ има интересна поговорка – „зло куче, вързано за слива, не яде, но и на другите не дава“. Държавният глава каза още, че призовава управляващите да „спрат да лъжат нагло.“ По думите на Радев всеки ден и от парламентарната трибуна, и от Министерския съвет се „ръсят лъжи“, като това, че нищо не ползваме, не внасяме, а само плащаме за договора с „Боташ“. Това категорично не е вярно, заяви Радев, цитиран от БТА.

Той посочи, че от началото на тази година е внесен през „Боташ“ втечнен газ за милиони мегаватчаса. Радев каза, че управляващите трябва да отговарят на няколко въпроса – „Защо за една вечер те спряха договора за внос на руски газ през „Газпром“, без да предоставят абсолютно никаква алтернативна?“, „Как така поръчаха седем танкера да кръстосват океаните, без да са осигурили абсолютно никакъв свод на терминалите за втечнен газ?“, „Защо същите тези, които са готови всеки ден да воюват с Путин, най-много обичат да внасят руски газ през посредници и в момента го правят?“, „Съхранява ли се в момента в терминалите на „Боташ“ газ, който внесе тяхното управление и в момента „Булгаргаз“ не го иска, защото това означава цените да скочат страшно много?“.

Румен Радев каза, че през септември 2023 г. е отишъл в Унгария и пред Виктор Орбан и директорите на „Булгаргаз“ и EVN е подписан меморандум, и на неговата база е започнала подготовката на реален договор за продажба на втечнен газ за Унгария през „Боташ“. Държавният глава добави, че само две седмици по-късно от „сглобката“ са гласували и въвели така наречената енергийна такса и са изгонили за дълго време и Унгария, и Сърбия, която също е имала огромен интерес да внася през „Боташ“.

Освобождаването на шефа на ДАНС

Президентът коментира и подписания указ за освобождаването на Пламен Тончев като председател на ДАНС, като посочи, че той има подписано писмено заявление за освобождаване от поста, като при такова, държавният глава няма как да не издаде указ. По думите на Радев въпросът е защо и как се стигна до това писмено заявление. Радев попита не е ли странно, че председателят на ДАНС с мандат до 2028 г. да отива като председател в една „умираща вече комисия.“ Президентът добави, че вече е станало практика да се заобикаля Конституцията и президентската институция.

Присъединяването на Северна Македония към ЕС

България трябва да има непрекъснато внимание към случващото се в Република Северна Македония (РСМ) и нейното непрекъснато лобиране във всички европейски столици и във всички европейски институции, коментира президентът Румен Радев във връзка с отлагането на гласуването на доклада за напредъка на РСМ към членство в Европейския съюз.

В този доклад има над 31 срещи с македонската страна от комисията, която изготвя доклада, и само една среща с български представители. Това е много показателно, трябва внимание през цялото време, отбеляза държавният глава.

„Бившият президент на Република Северна Македония Стево Пендаровски каза, че архитектът на подхода спрямо РСМ съм бил именно аз. С мен няма как да се преговаря, когато става въпрос за българския национален интерес“, добави държавният глава.

Той каза, че би желал, така, както е отстоявал две години нашия национален въпрос по отношение на РСМ, така да го отстояват и в момента управляващите. Радев отбеляза, че е много добре, че има обединение по тази тема – както в българския парламент, така и сред всички наши представители в Европейския парламент. Надявам се да отстояват много ясно нашата национална кауза по отношение на Република Северна Македония, заяви държавният глава.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here