BIG5 представя в превод статията на бившия офицер от разузнаването на морската пехота на САЩ и бивш оръжеен инспектор на Специалната комисия на ООН, публикувана в личния му блог scottritter.substack.com
Живеем в опасни времена. Сега е моментът народите на Съединените щати и на Русия да дадат пример за това как цивилизованият диалог и дискусията могат да проправят пътя към мир между нашите две нации.
На 18 юни 2025 г. американци и руснаци от всички сфери на живота ще се съберат, за да участват в акт на „народна дипломация“. Независимо дали ще седнат в театър в красивия Санкт Петербург или в историческия хотел „Мохикан“ в центъра на Кингстън, Ню Йорк, участниците ще правят това, което колективно можем само да се надяваме, че съответното ни ръководство ще направи – да ангажират своите общества в конструктивен диалог, който се стреми към по-добри отношения между двете им нации.
Космическият мост/Срещата на гражданите през 2025 г. се провежда по случай 40-годишнината от историческата, новаторска Среща на гражданите „Ленинград-Сиатъл“ през 1985 г., организирана от двама легендарни журналисти – Фил Донахю от Съединените щати и Владимир Познер от Съветския съюз. Космическият мост от 1985 г. се превръща в златен стандарт за дипломация между граждани, давайки началото на множество последващи Срещи на гражданите, които помагат на двете нации да се ориентират в бурните води на Студената война по път, водещ към мирно съвместно съществуване.
Подобно на своя предшественик от 1985 г., Гражданската среща на върха през 2025 г. се стреми да засили диалога между гражданското общество на двете ни страни и да насърчи идеята за „народна дипломация“ – открит диалог, обмен на опит и установяване на културни връзки.
„Космическият мост“ има за цел да служи като мост между култури, поколения и нации. Програмата ще съчетава дискусии на живо, културен обмен, исторически размисъл и перспектива, насочена към бъдещето. Основната цел е да се покаже, че въпреки различията, хората могат да намерят общ език и да се разбират.
Фил Донахю модерира края на Гражданската среща на върха в Сиатъл през 1985 г.
Целите на Гражданската среща на върха за мир между САЩ и Русия през 2025 г. са следните:
- Укрепване на взаимното разбирателство между руските и американските граждани.
- Демонстриране, въпреки разногласията, че хората могат да намерят общ език.
- Създаване на положителна новина на фона на напрегнати международни отношения.
Чрез създаването на пространство за открит диалог, където участниците могат да обсъждат всякакви актуални и наболели въпроси, включително тези, свързани със социалното, икономическото и културното взаимодействие, можем да задълбочим разбирателството между американци и руснаци.
Гражданската среща на върха предоставя на участниците възможност да споделят успешни практики в областта на демокрацията, гражданското участие и защитата на правата на човека, като същевременно съдейства за разпространението на културни и образователни инициативи, които допринасят за укрепването на приятелството между народите.
Владимир Познер модерира края на Гражданската среща на върха в Ленинград през 1985 г.
Срещата на върха ще съдейства и за разпространението на културни и образователни инициативи, които допринасят за укрепването на приятелството между народите, и в процеса ще помогне за идентифицирането на възможни последващи съвместни инициативи и проекти с участието на участниците, които могат да окажат положително въздействие върху живота на гражданите на двете страни. Гражданската среща на върха ще бъде нещо повече от диалог между американци и руснаци – тя ще бъде споделено преживяване, което се надяваме да се разшири отвъд съответните форуми в Санкт Петербург и Кингстън и ще резонира във всеки ъгъл както на Съединените щати, така и на Русия, давайки възможност на всички, които са свидетели на нея, да се включат в това съвместно начинание, за да докажем на себе си и на нашите лидери, че ако ни се даде шанс, нашите два народа могат да изберат мир пред война, просперитет пред санкции и сътрудничество пред конфронтация.
Домакини на срещата на върха „Spacebridge/Русия-САЩ“ през 2025 г.
Павел Балобанов (Санкт Петербург):
Моята гражданска мисия е да покажа на света истинската Русия – не версията, изобразена от западните медии, а нация, характеризираща се с иновации и гостоприемство.
Гордея се, че съм руски гражданин, че мога да движа иновациите в страната ни, като разработвам и предлагам на пазара руски продукти и услуги, търсени както в страната, така и в чужбина, и разбира се, че ръководя този проект.
Надявам се на искрен диалог между руските и американските граждани – от съществено значение за истинския напредък – който да се развива не през призмата на медиите, а лице в лице. Подобно на моите сънародници руснаци, имам много въпроси към американските граждани и съм дълбоко любопитен да чуя техните отговори.
Скот Ритър (Кингстън):
През 1985 г., когато се проведе първият Космически мост, служех в американската морска пехота и се подготвях за евентуална война със Съветския съюз. Гледах на диалога между американци и руснаци с известен интерес, тъй като той хуманизираше хората, които преди това бях възприемал само като свои врагове.
Три години по-късно успях да участвам в собствения си Космически мост. Бях назначен в руския град Воткинск, където служих като инспектор по прилагането на Договора за ликвидиране на ракетите среден мащаб (РСМД). В продължение на две години проведох много разговори с гражданите на Воткинск, след което се заклех никога повече да не гледам на руския народ като на мой враг.
През последните две години пътувах два пъти до Русия, продължавайки разговорите, които започнах преди повече от 37 години. Наблюдавам как страната ми отново се стреми да гледа на Русия и нейния народ като на врагове на Америка и американците. Поразен съм от важността на простия диалог между хората като ключ към изграждането на приятелство между народите. Гордея се, че мога да помогна за улесняването на такъв диалог днес, като част от този проект.
Мястото на провеждане
Пазарът Мохикан, Кингстън, Ню Йорк
„Мохикан“ първоначално е бил пазар и пекарна, разположени в историческия квартал „Стокаде“ в Ъптаун Кингстън. Основан през 1880 г., „Мохикан“ се премества на сегашния си адрес през 1930 г. В продължение на десетилетия е популярно място за пазаруване сред жителите на Кингстън.
„Мохикан“ е заобиколен от американската история – отсреща се намира съдебната палата, където Джон Джей, първият съдия от Върховния съд на Съединените щати, е написал Конституцията на щата Ню Йорк – документ, който впоследствие представлява около 70% от Конституцията на САЩ. Конституцията на Ню Йорк е написана през лятото на 1777 г., когато районът „Ъптаун Стокейд“ е първата столица на щата Ню Йорк. Британските войски окупират Кингстън на 3 октомври 1777 г. и изгарят града до основи като наказание за това, че е предоставил подкрепа и убежище на революционерите.
Когато Кингстън изпадна в трудни времена през 80-те години на миналия век, фирмите в квартал „Ъптаун Стокейд“ затвориха прозорците си. „Мохикан“ не беше имунизиран срещу тези икономически трудности и беше изоставен, както много други стари заведения. През 2002 г. имотът „Мохикан“ беше закупен от Джералд Селенте, основател/директор на Института за изследване на тенденциите и издател на списание „Трендс“. Днес „Мохикан“ служи като централа на Института за изследване на тенденциите и като домакин на ежегодния митинг на Джералд „Окупирай мир и свобода“.
Джералд Селенте говори на митинга „Окупирай мир и свобода“ през 2024 г.
„Мохикан“ служи като идеалното място за запознаване на руската публика с истинската Америка – страната, която съществува в огромното пространство, разделящо Лос Анджелис, Калифорния и Ню Йорк. За целите на Срещата на гражданите през 2025 г. „Мохикан“ ще бъде превърнат в идилично парче Американа – кафене, където участниците могат да се насладят на храна и напитки, докато се забавляват с музика на живо в навечерието на събитието.
Интериорът на Мохиканския пазар
Събитието
Срещата на гражданите през 2025 г. ще се излъчва на живо както в Русия, така и в Съединените щати. За американската публика събитието ще се излъчва чрез YouTube канала на Джералд Селенте (@gcelente). Планираме да свържем аудитории от така нареченото „Семейство на подкастите“, които са си сътрудничили в миналото по подобни събития; повече информация за това как може да се гледа Срещата на гражданите през 2025 г. ще бъде публикувана в дните преди събитието.
Поради интимния характер на залата „Мохикан“, броят на хората, които ще бъдат в публиката на живо, е ограничен до 50 участници. Търсим разнообразна комбинация от участници, които биха били заинтересовани да задават въпроси на своите руски колеги за живота в Русия и да отговарят на въпроси на руските си колеги за живота в Съединените щати.