Американският вицепрезидент Ванс заяви, че е постигнат значителен напредък в преговорите с Иран и че „топката е в полето на Техеран“
Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс заяви днес, че е „натъжен“ от поражението на унгарския премиер Виктор Орбан на изборите, като същевременно подчерта, че САЩ са готови да работят с неговия приемник, консерватора Петер Мадяр, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
„Натъжава ме, че той загуби, но съм сигурен, че ще работим много добре със следващия унгарски министър-председател“, каза Ванс в интервю за телевизия „Фокс нюз“.
„Знаехме много добре, че има голяма вероятност Виктор да загуби тези избори“, добави той няколко дни след като посети лично Будапеща, за да изрази подкрепата на САЩ към Орбан.
Ватиканът трябва да „се придържа към моралните въпроси“, казва още Ванс, след като папа Лъв XIV заяви, че не се „страхува“ от американското правителство.
„Да, мисля, че в някои случаи би било по-добре Ватиканът да се придържа към моралните въпроси и да остави на президента на САЩ да се заеме с определянето на американската политика“, посочи Ванс в интервюто.
Преговорите с Иран
САЩ са постигнали значителен напредък в преговорите с Иран, но сега „топката е в полето“ на иранците, заяви днес американският вицепрезидент Джей Ди Ванс в интервю за водещия на телевизия „Фокс нюз“ Брет Байър, ден след провала през уикенда на преговорите между Вашингтон и Техеран в Пакистан, като подчерта, че американската страна изисква да получи контрол над обогатения уран на Ислямската република, продадоха Ройтерс и Франс прес.
„Искаме да изнесем напълно този материал от страната, за да може САЩ да имат контрол над него“, каза Ванс, като наблегна също на необходимостта да се гарантира, чрез проверки, че Иран няма да може да обогатява уран в бъдеще.
Вицепрезидентът ръководеше американската делегация по време на преговорите с Иран през уикенда в Исламабад, целящи да се сложи край на войната.
„Едно е иранците да твърдят, че няма да се сдобият с ядрено оръжие, но друго е ние да въведем необходимите механизми, за да гарантираме, че това няма да се случи“, каза той и добави, че САЩ са представили „ясни червени линии“.
Иранците „направиха крачка към нас, затова мисля, че може да се каже, че имаше обнадеждаващи признаци, но те не стигнаха достатъчно далеч“, посочи още Ванс и добави, че САЩ очакват от Техеран да отбележи напредък по въпроса за отварянето на Ормузкия проток, но ако това не се случи, подобно развитие ще има отражение върху преговорите.











