Майкъл Уолц: Украйна трябва да смекчи тона

0
118

 

Коментарът на съветника по национална сигурност е във връзка с отхвърлената сделка за редкоземните минерали

 

Съветникът по националната сигурност на Белия дом Майкъл Уолц каза, че Украйна трябва да овладее критиките си към САЩ, докато Вашингтон се опитва да осигури мирно споразумение за прекратяване на войната.

„Това е неприемливо, те (Украйна) трябва да смекчат тона, да погледнат внимателно и да подпишат тази сделка“, каза той пред Fox News.

„Смятаме, че това е отлична възможност за САЩ да инвестират в украинската инфраструктура, за да могат те да развиват своите минерали, природни ресурси, нефт и газ“, каза помощникът на американския лидер по отношение предложението на САЩ да използват украински полезни изкопаеми в замяна на помощ.

Майкъл Уолц смята, че „ерата на войната“ в Украйна е приключила: „Не всички са разбрали, че ерата на безкрайна брутална война, придружена от смърт и разрушения от двете страни и струваща стотици милиарди (долари) и стотици хиляди, ако не и милиони, животи, е приключила. Президентът Тръмп ясно даде да се разбере, че възнамерява да сложи край на тази война и че всички страни трябва да подкрепят това“.

„Ние предоставихме на украинците наистина невероятна и историческа възможност“, казва съветникът, добавяйки, че това ще бъде „устойчива“ и „най-добрата“ гаранция за сигурност, на която могат да се надяват, каза Уолц пред Fox News.

Припомняме, че в началото на февруари Тръмп заяви, че Вашингтон се интересува от получаване на редкоземни метали от Украйна. Володимир Зеленски на свой ред отбеляза готовността си за сключване на сделка и предположи, че резултатите от преговорите по този въпрос могат да бъдат записани на Мюнхенската конференция по сигурността на 14-16 февруари. Въпреки това на 14 февруари в Мюнхен Зеленски отхвърли плана на САЩ за оказване на помощ на Украйна в замяна на предоставяне на правото на Вашингтон върху 50% от украинските редкоземни метали. Зеленски каза, че в предложеното споразумение няма гаранции за сигурност и че Киев работи по контрапредложение.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here