Предоставяме възможност за коментар и право на отговор на засегнатите лица и фирми
Олигархът на кръга „Капитал“ Иво Прокопиев може да фалира заради градушка, която е нанесла огромни щети на изграждания от него фотоволтаичен парк „Тенево Солар“ край село Тенево, Ямболско. Фирмата „Тенево Солар Технолодижис“ претендира за материални щети на стойност 133.6 млн. евро. Застрахователите обаче „Уника“ (50% от риска), „Дженерали“ (30% от риска) и „Групама“ (20%) отказват да платят цялата сума. Те признават само 23 млн. евро, съобщиха представители на трите компании.
Застрахователите откриват противоречиви данни в броя на панелите и в спецификацията на оборудването. Данните за точен брой панели също са противоречиви, тъй като се установяват разминавания в предоставената информация при сключване на полицата и фактите и данните, предоставени от застрахованото лице, пише в доклада на инспекторите. По първоначални данни, към момента на събитието в парка са били инсталирани 397 592 броя панели и складирани 2008 броя на земята. В поле 2 нямало видими увреждания по монтирани и складирани панели.
Съгласно предоставените документи проектът е претърпял значителни промени в първоначалните си инвестиционни намерения, които впоследствие са одобрени съгласно чл. 154 от Закона за устройство на територията. Констатирани са промяна в типа на фотоволтаичните панели, фундаментална промяна в архитектурата на инверторите, преминавайки от централна инвенторна система към инсталирането на 648 трифазни стрингови инвентора, произведени от китайския концерн Huawei.
Според застрахователите щети има само в поле 1 на централата, а поле 2 въобще не е увредено. Фирмата настоява за материални щети за 133.6 млн. евро, засегната строителна техника от градушката на стойност 250 000 евро, разчистване на останки – 2 млн. евро, и други. Застрахователите обаче признават за ударени от градушката 55-65% от панелите в поле 1 на стойност 21 млн. евро. Общо предлагат да го обезщетят с 23 млн. евро и с останалите по-малки щети, но искат да се докажат действително извършени разходи – щателна документация на всички разходи за ремонт и подмяна, включително труд, материали и транспорт.
Освен това намират сериозни бъдещи проблеми с фотоволтаичния парк. Инспекторите откриват, че тревата в него не се коси, което води до опасност от пожари, като настояват за мерки за превенция и план за действие. Също така пожарните резервоари да се поддържат пълни и помпите в готовност за водочерпене.
Предоставяме възможност за коментари от страна на засегнатите лица и фирми.
Проектът край ямболското село Тенево е собственост на базирания във Виена фонд Renalfa, като един от учредителите му е Иво Прокопиев, а останалите са неговите приближени Константин Ненов, Иван Ненков, а друг интересен съдружник е Лидия Шулева, бивш вицепремиер, министър на труда и след това на икономиката при управлението при царя между НДСВ и ДПС, пише в сайта на компанията. Изпълнител на фотоволтаичния проект е Solarpro Holding – на Иво Прокопиев. Фирмата „Тенево Солар Технолоджис“ ЕАД има да връща заем в размер до 50 млн. евро на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Други кредитори в консорциума са Черноморската банка за търговия и развитие (ЧБТР), унгарската OTP Bank (компанията майка на Банка ДСК), словенската Nova Ljubljanska Banka (NLB), италианската UniCredit (компанията майка на Уникредит Булбанк) и австрийската Kommunalkredit.
След като в продължение на години източваше джоба на всички български граждани през надутата „зелена добавка“ в сметките ни за ток, разградският олигарх Иво Прокопиев посегна и към стотиците милиони от ЕС, които страната ни трябва да вземе по линия на Плана за възстановяване. По-конкретно към почти 1 милиард лева, с които България ще финансира строежа на големи ВЕИ централи с акцент върху възобновяемите енергийни източници с батерии за съхранение на ток. Грандиозната сума беше заложена в пренаписвания на няколко пъти български вариант на плана, именно при злополучното правителство на Кирил Петков, пише „Труд“.
Поредно доказателство, че т. нар. кабинет на „Промяната“ беше ни повече, ни по-малко политическо прокси на Прокопиев. Който от своя страна, докато през последните години се жалваше, че потвърдените от няколко съдебни състава запори на КПКОНПИ за 200 млн. лева престъпно придобито от него имущество са репресия и блокирали бизнеса му у нас и в чужбина, всъщност е изградил нова мащабна мрежа от офшорни и задгранични компании зад граница. За да заличи от една страна следите от вече разкритото от антикорупционната комисия. А от друга – да продължи с източването на обществените ресурси – български и европейски.
Доказателство за това впрочем беше искът на КПКОНПИ за запор на престъпно придобито от разградския олигарх имущество за 200 млн. лева. В масивния документ надлежно са описани всички свързани с него компании. В това число не само в България, и в още 16 държави. „В хода на проверката е установена свързаност между юридически лица и чуждестранни търговски субекти“, регистрирани в Малта (6 фирми), САЩ (3), Кипър (9), Великобритания (2), Швейцария (2), Нидерландия (3), Остров Ман (3), Португалия (1), Люксембург (3), Швеция (1) и Дания (1), става ясно още от документа. Всъщност Иво Прокопиев спечели делото и му вдигнаха запора.












