След часове напрегнати разговори украинската и американската страна обсъдиха детайлно мирния план, а Зеленски веднага продължи срещите си с германското ръководство.
Разговорите в Берлин между украинския президент Володимир Зеленски и американската делегация приключиха, но оставиха повече въпроси, отколкото отговори. Срещата със специалния пратеник на президента Доналд Тръмп Стив Уиткоф и Джаред Къшнър се проведе при засилена дискретност и без официални изявления след края ѝ.
Според източник от украинската делегация, цитиран от Укринформ, разговорите са продължили около два часа и са били фокусирани върху съдържанието на мирния план.
Украинският „Пети канал“ съобщи, че по думите на съветника на Зеленски по комуникациите Дмитрий Литвин двете страни са разгледали в детайли мирния план от 20 точки. Засега обаче няма публична информация кои елементи от него са били приети, оспорени или поставени под въпрос.
Това мълчание подсказва, че разговорите навлизат в чувствителна фаза, в която всяка дума може да има сериозни геополитически последици.
Стив Уиткоф – специалният представител на президента на САЩ Доналд Тръмп за Украйна, сподели публикация за срещата в Берлин в профила в социалните мрежи на американската компания X.
Уиткоф съобщава, че срещата между украинския президент Володимир Зеленски и зетя на американския президент Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, и придружаващите ги делегации е продължила повече от пет часа.
Срещата е включвала задълбочени дискусии по икономическия дневен ред и много други въпроси, предимно 20-точковия план, и че е постигнат значителен напредък.
Белият дом смята разговорите между американската и украинската делегации в Берлин за продуктивни. Това съобщи кореспондентът на Axios Барак Равид, позовавайки се на източници в американската администрация, без да се съобщават подробности.
Веднага след срещата с американската делегация Зеленски е започнал разговори с германския президент Франк-Валтер Щайнмайер. По-късно тази вечер украинският държавен глава ще бъде приет и от канцлера Фридрих Мерц.
Паралелно с това са планирани срещи с ключови европейски лидери, сред които британския премиер Киър Стармър и френския президент Еманюел Макрон – ясен знак, че Европа иска активна роля в оформянето на евентуално мирно споразумение.
Свързани теми:
Кая Калас отново плаши: Ако Украйна падне, следва цяла Европа
Орбан: Мирът е близо, но Европа рискува да подпали по-голяма война
Público: ЕС демонизира Русия, за да оправдае надпреварата си във въоръжаването











