Путин в Деня на Русия: Бог винаги е с нашата страна

0
158

 

Единството и патриотизмът винаги са били основни ценности за руснаците, заяви руският президент на церемония по награждаване по повод националния празник Ден на Русия

 

Единството и патриотизмът винаги са били най-важните ценности за руснаците, заяви Владимир Путин. Днес, в чест на националния празник, традиционно се награждават Герои на труда и лауреати на награди в областта на науката и технологиите, литературата и изкуството, както и за хуманитарна, благотворителна и правозащитна дейност.

„Дълбокото лично възприятие за Русия се отразява в характера на нашия народ, за когото единството и патриотизмът винаги са били основни ценности“, каза Путин.

Страната отбелязва празника с гордост от постиженията на своите предци, с уважение към ключовите събития от своята история и с разбирането, че всички етапи, през които е преминала, образуват едно цяло, отбеляза той.

„Искреното чувство за отговорност към Отечеството е близко до всеки от нас, а за участващите в специалната военна операция то е надеждна духовна опора, каквато е и подкрепата на нашите герои от целия <…> народ“, добави Путин.

Силата на Русия се крие в приемствеността на традициите, уважението към наследството и културата, подчерта руския президент.

„Днес е Ден на Русия. Когато награждаваме изявени граждани на страната ни, ние, разбира се, мислим за младите хора, за бъдещите поколения. Задачата на обществото и държавата е да им помогнат да намерят своето призвание, за да може всеки от тях да намери нещо, което му е приятно да прави, и да постигне изключителен успех. Хора като нашите носители на награди, нашите лауреати.

И друг награден каза: „Имахме мечта.“ Така че се надявам всички да имаме мечта, която можем да постигнем, и да работим за постигането на тази цел.

Току-що беше казано, че Свети Лука е издържал сериозни изпитания, защото е бил с Бога. Днес е Ден на Русия. И Всемогъщият, Господ, е винаги с нашата страна.

Честит празник, честит Ден на Русия!“

Церемонията по награждаването се състоя в Кремъл.

Бившият омбудсман Татяна Москалкова получи Държавната награда за изключителни постижения в областта на правата на човека.

Главният лекар на болница „Свети Алексий“ Алексей Заров беше удостоен със същата награда, но за благотворителната си дейност.

Режисьорът Андрей Кончаловски и създателите на телевизионни сериали и исторически проекти, посветени на значими събития в руската история, Мария Ушакова и Екатерина Жукова, бяха удостоени с държавни награди в областта на литературата и изкуството.

Наградата за постижения в областта на хуманитарната дейност беше получена от ректора на Московския държавен университет Виктор Садовничи.

Владимир Крилов, директор на Института по функционална неврохирургия към Руския център по неврохирургия, Дмитрий Усачев, директор на Националния медицински изследователски център по неврохирургия „Бурденко“, и Николай Коновалов, неговият заместник, бяха удостоени с награди за наука и технологии. Те разработиха и внедриха иновативни хирургични техники за пациенти със заболявания на нервната система.

Наградата беше присъдена и на екип от учени, разработили метод за заместване на вноса за хидравлично разбиване.

Ориенталистът Алексей Василиев беше награден за постиженията си в изучаването на историята на арабските страни и международните отношения в Близкия изток.

Званието „Герой на труда на Русия“ беше присъдено на ръководители на лаборатории, машинни предприятия и др.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here