Ирина Верещук каза, че Унгария не подкрепя санкциите срещу Русия
Вицепремиерът на Украйна Ирина Верещук разкритикува Унгария заради отказа да подкрепи санкциите срещу Русия. Наред с това изказа подозренията си, че унгарските власти искат да анексират Закарпатската област на Украйна, която в миналото е била част от Австро-Унгарската империя, предава ТАСС.
„Дори не всички сателити на Русия от бившия Съветски съюз правят това, което официалното ръководство на Унгария прави сега“, написа Верещук във Фейсбук. „Всичко това предизвиква неприятна изненада“, добави украинският вицепремиер.
„Те не подкрепят санкциите. Те не само не дават оръжия, но и не пропускат оръжия от други държави през тяхна територия. Всъщност те казват „не“ на всичко“, изброи Верещук твърденията на украинските власти. „Още малко – и реториката на официална Будапеща ще бъде откровено проруска“, каза тя. „Искате евтин руски газ? Или може би искате нашето Закарпатие?“ – попита Верещук, разсъждавайки за причините за позицията на унгарските власти спрямо Русия.
Winbet – истинската тръпка от победата! (18+)
В понеделник унгарският външен министър Петер Сиярто каза, че страната му все още няма да подкрепи налагането на широки санкции на ЕС срещу Русия в областта на енергетиката, включително доставките на петрол и газ. Според него Будапеща също е против създаването на зона, забранена за полети в Украйна, тъй като подобни предложения могат да доведат до „бой във въздуха“.
По-рано унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че страната му няма да последва примера на САЩ в забрана на търговията с енергия с Русия. Унгария многократно е изразявала недоволство от ситуацията с правата на етническите унгарци в Украйна, дълго време е блокирала интеграцията на Украйна в НАТО заради езиковия закон, който лишава етническите унгарци от правото да получават образование в гимназия в родния си език.










