Заплахата, че Русия потенциално използва тактически ядрени оръжия или по-слаби ядрени оръжия в Украйна, не може да се приема лекомислено, но ЦРУ не е видяло много практически доказателства, засилващи тази загриженост, каза директорът на ЦРУ Уилям Бърнс в четвъртък, съобщава „Ройтерс“.
В реч в Georgia Tech Бърнс споменава „потенциалното отчаяние“ и военните неуспехи, които руският президент Владимир Путин и неговото правителство претърпяха след придвижването на войските в Украйна на 24 февруари.
Въпреки това, въпреки „риторичната позиция“ на Кремъл относно привеждането на най-големия ядрен арсенал в света в повишена готовност, „не видяхме много практически доказателства за вида на разполагане или военни диспозиции, които биха засилили тази загриженост“.
Бърнс направи коментарите си в отговор на въпрос на бившия американски сенатор Сам Нън, водещ защитник на контрола върху оръжията, в края на първата си реч откакто пое американската шпионска агенция през март 2021 г.
Бившият американски дипломат каза, че американските шпионски агенции са започнали миналата есен да събират „обезпокоителни и подробни“ разузнавателни данни за план на Путин за „голямо ново нахлуване“ в Украйна.
Американското разузнаване е от жизненоважно значение за борбата на Украйна срещу руските сили, каза Бърнс, чиито дипломатически постове включват и един като посланик на САЩ в Москва. „Престъпленията“, според него, които тези сили, са извършили в украинския град Буча, са „ужасяващи“.
Русия, която многократно отрича да е нападала цивилни след инвазията, нарече обвиненията, че руските сили са екзекутирали цивилни в Буча, докато са окупирали града, „чудовищен фалшификат“, целящ да очерни руската армия. Кремъл казва, че е започнал „специална военна операция“ за демилитаризиране и „освобождение“ на Украйна от националистически екстремисти.










