Според ръководителя на републиката Денис Пушилин, част от корабите в пристанището Мариупол ще преминат в юрисдикцията на Донецката народна република (ДНР)
Част от корабите в пристанището Мариупол ще преминат под юрисдикцията на Донецката народна република (ДНР), републиката ще има собствен търговски флот. Това съобщи пред журналисти във вторник лидерът на ДНР Денис Пушилин, предава ТАСС.
„Някои от съдилищата ще преминат в юрисдикцията на ДНР. Вече са взети съответните решения за това. Знамената, които ще бъдат върху тях, също вече са ясни“, каза главата на републиката. Той отговори положително и на въпроса на журналистите дали ДНР ще има собствен търговски флот. Както отбеляза Пушилин, корабите ще бъдат преименувани. Подробности за този процес ще се появят по-късно, уточни той.
По-рано ръководителят на Националния център за управление на отбраната на Руската федерация Михаил Мизинцев съобщи, че в пристанището на Мариупол са останали шест чуждестранни кораба – Царевна (България), Азбург (Доминиканска република), Смарта (Либерия), Blue Star (Панама). ), „Azov Concorde“ (Турция), „Lady Augusta“ (Ямайка). Според Мизинцев ръководството на страните от корабопритежателите не е предприело мерки за изтегляне на корабите.
Логистичен център
Според ръководителя на ДНР пристанището Мариупол ще участва в доставката на строителни материали и оборудване за възстановяване на градовете на републиката. „В бъдеще такъв хъб в този вид ще се използва за доставка на строителни материали, оборудване, което ще се използва в големи количества за възстановяване на нашите градове“, каза Пушилин.
Доставката на стоки в значителни обеми е затруднена за железопътната и автомобилната мрежа, каза още републиканският глава. Пушилин припомни, че е положена много работа по възстановяването на работата на пристанището. Територията и акваторията на пристанището са разчистени, неутрализирани са около 12 000 взривни обекта, възстановени са хидравлични съоръжения.
Снабдяване с вода и електричество
Водоснабдяването и електроснабдяването на морското пристанище Мариупол, освободено по-рано от украинските въоръжени сили, ще бъде възстановено до края на юни, каза Пушилин.
„До края на юни, сигурен съм, че ще се справим, в търговското пристанище ще се появи и вода, и ток. Тогава пристанището ще започне да живее пълноценно. Всичко, което е разрушено, ще бъде възстановено. Няма нищо критично това не може да бъде възстановено“, каза той.
За товарене в пристанището Мариупол в момента се използва плаващ кран, а не по-икономични аналози, които изискват електричество за работа, отбеляза Пушилин. С възстановяването на захранването те ще работят отново. Също така властите на републиката възнамеряват да възстановят част от зърнените терминали и елеватори.
На 20 май официалният представител на руското министерство на отбраната Игор Конашенков съобщи, че руски военнослужещи напълно са освободили територията на завода Азовстал, където остатъците от украинската групировка в Мариупол остават блокирани. Градът постепенно се връща към мирния живот: общественият транспорт е възобновен по някои маршрути, градът се разчиства, комуналните услуги работят за възстановяване на водоснабдяването и енергетиката.











