Проф. Евгений Дайнов: На Бойко и компания им остава само да отворят лагерите!

0
461
Политологът прогнозира, че конфликтът между Радев и Борисов ще е лайтмотивът на политическата сцена догодина

 

Ако президентът Румен Радев спечели втори мандат, това ще му даде силен политически тласък. Ако пък Бойко Борисов изгуби парламентарните избори, той ще се чуди какво да прави и ще изглежда сърдит като Доналд Тръмп. Така политологът проф. Евгений Дайнов коментира пред бТВ евентуалният развой на политическата сцена у нас.

„Това лято беше преобръщането на политическия дух в България против Бойко Борисов. Това е част от политическия процес, който води до избори“, коментира проф. Дайнов.

По думите му антиправителствените протести през лятото не успели да постигнат основната си цел – оставка на правителството и на главния прокурор, но от друга страна, недоволството е преподредило политическата система и политическата карта на мисълта у нас, в Европа и в САЩ.

Winbet – най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

„Покрай тези кризи и македонската истерия, която развърта нашето любимо правителство, аз допускам всичко. Не би трябвало Бойко Борисов да може да спечели изборите. Ако завъртят още една такава история от типа „Македония е наша“ – нямам представа“, каза още Дайнов.

Според него има резервен вариант за правителство и той е ГЕРБ на власт, но без Бойко Борисов като премиер. „Той няма действително да бъде без Борисов“, поясни обаче Дайнов.

„Той дори и да си седи в Банкя, пак ще дърпа конците на всички, които са отпред“, предположи той в случай, че отново ГЕРБ управлява, но без лидерът на партията да е начело на държавата.

Относно останалите партии, които се борят за място в парламента, политологът коментира, че новият парламент ще бъде шарен. „Партиите, които не са в парламента по един естествен път ще направят анти-ГЕРБ коалиция“, каза той.

„Това менгеме, в което сме сложени в момента, не е здравословно“, настоя Евгений Дайнов.

Политологът отправи критика и по отношение на управлението на кризата.

„Тези управляващи нарочно ликвидираха институциите, те им пречеха“, отбеляза Дайнов. „На Бойко и компания им остава само да отворят лагерите!“, отсече политологът.

Дайнов прогнозира, че конфликтът между Радев и Борисов ще е лайтмотивът на политическата сцена догодина.

На въпрос дали президента Румен Радев ще спечели втори мандат, Дайнов отговори, че това е под въпрос. „Ако той се изпокара с БСП, каквито сигнали има, може да не спечели“, каза политологът.

Евгений Дайнов прогнозира шарен парламент или невъзможност за създаване на ново правителство след изборите през март догодина. По думите му протестите са „преподредили политическата карта на мисълта на България“.

Политологът смята, че у нас е „вилнеел духът против Бойко Борисов“, но протестът не е успял да постигне оставките на премиера и на главния прокурор Иван Гешев.

Той коментира, че нова Конституция не е ваксината, която може да реши проблемите в България.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here