Путин: Статутът на европейските столици като „центрове на Вселената“ вече е в миналото

0
350

 

Руският президент смята, че идеята на полските власти да погълнат Украйна не е изчезнала

 

В Деня на народното единство Владимир Путин поднесе цветя пред реставрирания паметник на Червения площад на Кузма Минин и Дмитрий Пожарски, които оглавяват руското опълчение, освободило Москва от поляците в началото на 17 век. Пред млади активисти, завърнали се от Донбас Путин заяви: „Сега, разбира се, тези, които живеят в Херсон трябва да бъдат изведени от зоната на най-опасните действия. Гражданското население не трябва да страда от обстрел, настъпателни, контранастъпателни и прочие мероприятия“.

Моблизацията 

Потокът от доброволци, желаещи да се присъединят към въоръжените сили (ВС) на Руската федерация, не намалява, а броят на мобилизираните вече достигна 318 хиляди души, каза в петък по време на разговор с доброволци руският президент Владимир Путин и добави, че броят на мобилизираните в Русия е достигнал 318 000 души.

„Вече имаме 318 000. Защо 318 000? Защото идват доброволци. Броят на доброволците не намалява“, каза президентът. Той обясни, че от тях 49 000 души вече са в армията и изпълняват бойни задачи, а останалите продължават да се обучават.

Руският лидер отбеляза, че всички те имат семейства, родители, съпруги и деца. „Разбира се, държавата прави всичко, за да ги подкрепи. Но когато се говори от сърце на сърце, това е най-важната подкрепа. Тя е най-надеждната и най-ефективната“, похвали Путин доброволците за помощта, оказана на семействата на мобилизираните.

Полша и Украйна

Идеята на полските власти да погълнат територията на Украйна не е отпаднала, заяви руският президент Владимир Путин.

Според държавния глава Русия винаги се е отнасяла и се отнася с голямо уважение към Полша, въпреки проблемите в отношенията. „Знаем за идеите за създаване на голяма държава „от море до море“ в някаква част от политическия бомонд на Полша, много се говореше за това преди Втората световна война, беше фикс идея, от Балтийско море до Черно море. Сега виждаме прегръдките на лидерите на Полша и Украйна. Но идеята е жива, идеята за поглъщане на Украйна не е изчезнала“, каза Путин на среща с историци и представители на традиционните религии в Русия по повод десетата годишнина от възстановяването на Руското историческо и Руското военноисторическо дружества.

Президентът на Русия уточни, че във Варшава говорят за идеята за връщане на тези територии на Украйна, които са били откъснати от Полша от Йосиф Сталин след Втората световна война. В същото време Путин отбеляза, че Русия също е дала на Украйна своите исторически територии, но го е направила доброволно, за да създаде единно общо културно и хуманитарно историческо пространство. 

„И тези територии [на Украйна] бяха насилствено отнети [от Сталин] от Унгария, Румъния и Полша. Това са напълно различни ситуации. Ние доброволно, за да бъдем заедно, дадохме исторически територии заедно с населението, въпреки че никой не попита населението, но там те бяха насила отведени в резултат на войната. Някои хора в Украйна трябва да се замислят над това“, каза още държавният глава.

Украинските власти мислят само за парите в западните банки и не мислят за последствията от събитията, които се случват днес, смята Путин.

„Ръководството на Бандера вероятно мисли само за парите, които са скрити в западните банки. Имам предвид политическото ръководство, което основно използва хората от Бандера, за да се облагодетелства пред тези, които контролират милионите и милиардите им в западните банки, без да мисли за възможните последствията от това, което се случва днес“, каза руският президент.

Европейската цивилизация

На среща с историци и представители на традиционните религии в Русия Путин отбеляза „евроцентризма“ на преподаването на история в страната. Държавният глава свърза това с факта, че европейските столици доскоро са били „центрове на Вселената“ и добави, че това вече е „вече в миналото“.

„Разбира се, историята на Русия е част от световната история. <…> Фактът, че курсовете по история у нас, включително [заедно с други страни], бяха евроцентрични, тук също няма нищо необичайно. Първо, защото европейските столици съвсем наскоро бяха центрове на Вселената, но това е в миналото, вече е в миналото“, каза президентът.

За сравнение той цитира статистика, според която например във Великобритания, мощна колониална сила в миналото, днес живеят 67 милиона души, а само в индийския щат – 241 милиона души. „Да кажем, че Португалия, нейната колония – Бразилия – беше най-голямата. Днес в Португалия има 10 милиона души, а в Бразилия – 200 [милиона]“, каза Путин.

Държавният глава призова „да се погледне в контекста на историческите събития“, като обърна внимание на значителния потенциал на други страни, като Индия. В същото време президентът на Руската федерация нарече европейските култури велики, като отбеляза, че Русия до голяма степен е част от тях, като в същото време е уникална цивилизация със собствена културна идентичност.

„Ето европейската цивилизация <…> от която ние със сигурност сме част, тези държави, които някога са били големи суперсили, те се превърнаха в средни или малки държави. Това не означава, че те са лоши или някакви второстепенни, никак Освен голяма култура и история, те имат високи технологии, отличен човешки капитал с добро образование, всичко това е от голямо значение“, каза президентът.

Историята да се учи от детската градина

Руският президент Владимир Путин смята, че историята трябва да се преподава от детската градина, като за това се създават книги, играчки, анимационни филми. Той изрази съответната позиция в петък по време на разговор с историци и религиозни дейци. „Тук Батман е известен, но някои от нашите герои не са. Трябва да го има в анимационните филми, във филмите, в детската литература, трябва да се анимира, да се повтаря, да се базира на него“, каза президентът. 

по информации на ТАСС; превод и редакция: BIG5

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here