Евростат: България с най-нисък дял в ЕС на разходите за социална защита и здравеопазване през 2022 г.

0
161

 

Почти всички страни от ЕС регистрират спад в разходите си за социална защита и здравеопазване през 2022 г. на годишна основа

 

Средното ниво на разходите за социална защита и здравеопазване сред страните от Европейския съюз, измерени като дял от брутния вътрешен продукт, са възлизали на 8,1 процента през 2022 г. Цифрата отразява намаление с 0,4 процентни пункта в сравнение с равнището на тези разходи през 2021 г., сочат заключенията от най-новите първоначални данни на европейската статистическа агенция Евростат, цитирани от БТА.

Сред 24-те членки на ЕС, за които има налични данни, разходите за социална защита и здравеопазване са били най-високи във Франция (10 процента от БВП на страната), Германия (9,7 процента), Словения (8,6 процента), Австрия (8,5 процента) и Белгия (7,8 процента).

България с най-нисък дял в ЕС на разходите за социална защита и здравеопазване през 2022 г., както и с най-голям спад спрямо 2021 г. ИЛЮСТРАЦИЯ: ЕВРОСТАТ

Най-нисък дял на разходите за социална защита и здравеопазване, отнесен към БВП на съответната страна, през миналата година е регистрирала България (4,2 процента), следвана от Ирландия (4,6 процента), Унгария, Литва (4,7 процента за всяка) и Естония (4,8 процента).

Почти всички страни от ЕС регистрират спад в разходите си за социална защита и здравеопазване през 2022 г. на годишна основа. Най-значително намаление на разходите за здравеопазване в ЕС е регистрирано в България (-1,1 процентни пункта). Малко по-добър резултат от страната ни показват Унгария (-0,9 процентни пункта), Литва и Ирландия (-0,8 процентни пункта за всяка).

Единствените страни от ЕС, които са отчели увеличение на разходите за здравеопазване като дял от БВП през 2022 г., са били Люксембург (+0,3 п.п.) и Словения (+0,1 п.п.). В Кипър те са останали на достигнатите през 2021 г. нива.

Реакция от Българския лекарски съюз

В сравнение със страните в ЕС сме на последно място по процент от БВП, отделен за здравеопазване спрямо останалите държави членки на ЕС. Някъде според 4-4,5% според различните данни от БВП се отделят от обществени средства. За да достигнем средното за Европа – 8-9%, се доплаща от българските граждани от техните финанси. Това заяви председателят на Български лекарски съюз д-р Иван Маджаров.

Д-р Маджаров коментира, че на конгреса на БЛС, който се проведе в петък и събота, е станало ясно, че „ние не сме най-черната овца в света. С нашите 4,5% от обществените средства, достъпността която осигуряваме на българските граждани и възможността да използват съвременните достижения на медицината, не е лоша“, смята той.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here