Ще търсим методи за финансиране на армията ни, за да заеме достойното си място в НАТО, увери премиерът
На днешното заседание на правителството беше решено да се използват всички възможности конфликтът Украйна-Русия да бъде решен по дипломатически път. Това каза на брифинг в Министерски съвет премиерът Кирил Петков по повод кризата в Украйна.
Премиерът заяви, че българската позиция е изцяло в посока деескалация на конфликта между Русия и Украйна.
„Нашата отбранителна стратегия ще бъде изградена на база българска армия – ще търсим методи за финансиране на армията ни така, че тя да заеме достойното си място в НАТО, а не да бъде само консуматор на сигурност”, съобщи Петков.
Той не скри радостта си от факта, че Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) започва преговори със страната ни за членство в нея. „Това е огромен дипломатически пробив и ще увеличи многократно потенциала ни за инвестиции”, категоричен бе премиерът.
Министърът на отбраната Стефан Янев потвърди, че България ще направи стъпка в посока развиване на собствения си военен потенциал. „Ще търсим начин дефицитите в армията да бъдат компенсирани”, каза Янев.
„Заедно с дипломатическите усилия България да направи стъпка към развитие на собствения си отбранителен потенциал в посока подготовка на това, което се нарича батальонна бойна група от български войски, от българско командване, с използване на националната командна верига, което да бъде и нашата позиция в рамките на обсъжданите мерки в НАТО.“ – изтъкна министърът на отбраната Стефан Янев.
Министърът на външните работи Теодора Генчовска изрази надежда за решение на кризата между Русия и Украйна чрез средствата на дипломацията.
„Надяваме се конфликтът да бъде решен по дипломатически начин. Дипломатическото говорене, обаче, трябва да бъде подкрепено от самочувствие, че разполагаме с необходимите отбранителни способности“ – изтъкна Генчовска.
Премиерът Кирил Петков коментира и новината, че България е поканена за член на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
„За нас това е огромен дипломатически пробив. Това означава, че влизаме в клуба, където да се привличат инвестиции е много по-лесно. В международните бази данни ще излизаме като страна с нисък риск и на финансирането на нашите компании ще се гледа различно.“ – каза премиерът.
Той уточни, че все още не сме се присъединили към организацията, но сме в период, в който трябва да покрием определени критерии.
„Но се радвам да кажа, че България влезе в един клуб на развити нации, които са оценени като нискорискови и което увеличава много потенциала ни за инвестиции.“ – допълни Петков.











