Гешев: Успяваме да работим за народа без да се съобразяваме с огромния политически натиск

0
262

 

Противодействието срещу изборната търговия и мигрантския натиск във фокуса на Националното съвещание на апелативните и окръжни прокуратури

 

„Прокуратурата успява да работи за хората и за народа без да се съобразява с огромния политически натиск. Натиск, който смело мога да кажа противоречи на основни европейски ценности като върховенството на закона и правовата държава“. Това заяви главният прокурор на Република България Иван Гешев при откриването на Националното съвещание на административните ръководители на апелативни и окръжни прокуратури в Учебна база „Цигов чарк“, съобщават от пресцентъра на ПРБ.

Тема на съвещанието е „Способите за оптимизиране работата на прокурорите за противодействие на корупцията, организираната престъпност, противозаконното преминаване на чужди граждани през българска територия и престъпленията против политическите права на гражданите“. В него участва и говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

#038;enablejsapi=1" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen> " frameborder="0" allow="accelerometer; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen title="yi6554fxYGY" loading="lazy" src="//www.youtube-nocookie.com/embed/yi6554fxYGY?amp&controls=1&autoplay=1&enablejsapi=1&rel=1" >
ab_channel=%D0%9F%D0%A0%D0%9E%D0%9A%D0%A3%D0%A0%D0%90%D0%A2%D0%A3%D0%A0%D0%90%D0%9D%D0%90%D0%A0%D0%95%D0%9F%D0%A3%D0%91%D0%9B%D0%98%D0%9A%D0%90%D0%91%D0%AA%D0%9B%D0%93%D0%90%D0%A0%D0%98%D0%AF","arve_srcset":"https://i.ytimg.com/vi/yi6554fxYGY/mqdefault.jpg 320w, https://i.ytimg.com/vi/yi6554fxYGY/hqdefault.jpg 480w, https://i.ytimg.com/vi/yi6554fxYGY/sddefault.jpg 640w, https://i.ytimg.com/vi/yi6554fxYGY/maxresdefault.jpg 1280w"}

Акцент в обсъжданията бе поставен върху работата в 28-те окръжни прокуратури по делата, които преминаха по компетентност към тях след закриването на специализираното правосъдие през юли 2022 г. „Специализираната прокуратура бе закрита в рамките на часове. Явно някой много бързаше. За всички нас е ясно защо стана това – защото това бе най-сериозният инструмент за борба с корупцията, организираната престъпност и тероризма“, каза главният прокурор. Той подчерта, че освен в политическа, икономическа и социална криза, сме изправени и пред конституционна криза заради непопълнени или нефункциониращи органи в държавата. Главният прокурор напомни, че с изтекъл мандат са Висшият съдебен съвет и Инспекторатът към ВСС. Непопълнен е и съставът на Конституционния съд.

В контекста на предстоящите на 02.04.2023 г. избори за 49-о Народно събрание бе обсъдено противодействието на нарушенията на изборното законодателство и политическите права на гражданите. Акцент бе поставен и върху противодействието на престъпления, свързани с противозаконното преминаване на чужди граждани през българска територия.

Иван Гешев благодари на всички прокурори, следователи и съдебни служители за работата им през изминалата година.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here