Зеленски не е готов да подпише „проблемна“ сделка със САЩ за минералите в Украйна

0
85

 

Това казва източник пред Sky News.

Президентът Тръмп продължи с критиките си към Володимир Зеленски, въпреки че неговият пратеник в Украйна го нарече „смел лидер на нация във война“.

Володимир Зеленски не е готов да приеме сделка за полезни изкопаеми със САЩ, тъй като Украйна вижда „редица проблемни въпроси“ в проектоспоразумението, според украински източник.

Доналд Тръмп каза, че сделката е близо, но източник, запознат с преговорите, каза пред Sky News, че украинският президент не е готов да подпише.

Американският лидер е поискал споразумение от Украйна за достъп до природните ресурси на страната в замяна на оръжия. Украинският източник каза: „Споразумението все още не е готово за подписване, има редица проблемни въпроси и в сегашния вид на проекта президентът не е готов да го приеме. „Днес проектите не отразяват партньорство в споразумението и съдържат само едностранни ангажименти на Украйна.“

От американска страна съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц каза тази седмица, че сделката ще бъде сключена.

„Ето най-важното, президентът Зеленски е готов да подпише тази сделка и ще видите това в много кратки срокове“, каза Уолц на Конференцията за консервативно политическо действие в Мериленд в петък.

Смята се също, че преговарящите от САЩ са повдигнали въпроса за възможността да се прекъсне достъпът на Украйна до жизненоважната сателитна интернет система Starlink на Илон Мъск, ако тя не се съгласи на сделка.

По-рано Тръмп нарече френския президент Еманюел Макрон „мой приятел“, а лидера на Обединеното кралство Кийр Стармър „хубав човек“, но каза, че Русия се е съгласила да преговаря само „заради мен“.

Тръмп направи тези коментари дни преди и двамата лидери да посетят Белия дом за среща, на която трябва да се опитат да настояват за Украйна, като същевременно задържат американския лидер на своя страна.

Кийр Стармър и Еманюел Макрон в Париж: Снимка: Номер 10/Flickr

Президентът също така продължи критиките си към Зеленски, като каза, че той „няма карти“ за разиграване.

„Гледам го от години и го гледам как преговаря без карти. Той няма карти. И ти писва от това. Просто ти писва от това. И аз имам“, каза той в радио шоу на Fox.

Коментарите идват, след като той наскоро нарече украинския лидер „диктатор без избори“ – очевидно в отговор на Зеленски, който каза, че американският му колега живее в „пространство на дезинформация“, след като г-н Тръмп заяви, че Украйна е започнала войната.

Украйна също беше изключена от преговорите между висшите американски и руски дипломати в Рияд по-рано тази седмица. Те имаха за цел да подготвят почвата за бъдещи преговори за прекратяване на войната, която започна, след пълномащабното нахлуване на Русия преди три години.

Говорейки в петък вечерта Тръмп отрече спекулациите, че може да посети Москва за преговори на 9 май – денят, в който Русия празнува победата си над нацистите. Тръмп каза също пред репортери, че руските и украинските лидери трябва да „работят заедно“, за да сложат край на войната.

Въпреки това САЩ вече нанесоха огромен удар на позицията на Киев във всички бъдещи преговори.

Американският министър на отбраната Пийт Хегсет каза миналата седмица, че връщането към предвоенните граници е „нереалистично“ и изключи членството в НАТО като начин да се гарантира сигурността на Киев.

Президентът Зеленски настоя, че няма да приеме сделка, в която страната му не участва.

Лидерът на Украйна проведе разговори с пратеника на САЩ Кийт Келог в Киев в четвъртък, описвайки гои по-късно като „добра дискусия“.

Келог зададе подчертано различен тон от президента Тръмп, когато нарече г-н Зеленски „смел лидер на нация във война“.

Съществуват обаче опасения относно влиянието на Келог, като украински източник каза, че е имало усещане, че той е бил отстранен.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here