Андрей Райчев: Има преподреждане на политическите съюзи

0
151

 

„ДПС – Ново начало“ премести фокуса на пропагандата. Радев се връща към корена на неговия авторитет, който е юмрукът, коментира социологът

 

Има преподреждане на политическите съюзи. С тази констатация пред БНР започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и коментира:

„Управляващите са много неочаквана комбинация, при това – неопределена. Обичайните съюзи, които сме свикнали да виждаме, се разпадат и възникват нови. Въпросът, който ГЕРБ има да реши – ДПС-НН или ДПС-Доган – се отлага, като Борисов каза, че първо трябва да се приеме бюджета. Това ще се реши, когато видим областните управители. … За битката на двете ДПС-та е ключово кой ще бъде областен управител на Кърджали, защото на следващите избори те ще премерят електоратите си. … Подкрепата на правителството е опит на Доган да излезе на властови позиции, което ще му подобри позициите на места, ако успее да наложи областни управители и други назначения. …

Другата битка е навичната битка между президента Румен Радев и ПП. В момента Радев преминава на позиции много близки до ДБ по отношение на съдебната система, което означава отдалечаване от Борисов. И обратно – сближаване на Борисов с други среди, които не са толкова заинтересовани – главно ДПС-НН. Бяхме свикнали, че Борисов и президента си подобряват отношенията, но и това се размества“.

По думите на Андрей Райчев президентът Радев се връща към „корена на неговия авторитет – това е 2020 г., площадът и вдигнатият юмрук“: „Правилно се връща, защото това е капиталът му“.

Според социолога много важно е и това, че ДПС-НН премести фокуса на пропагандата – преди Делян Пеевски непрекъснато говореше за евроатлантизъм, а сега все за Сорос, което е свързано с промяната на президента на САЩ:

„Това означава, че в очите на Пеевски главният идеен противник, който ще бъде заклеймяван и мачкан, е демократичното американско, защото това е Сорос. Но пък ПП-ДБ не схваща Пеевски като главен прицел на критика, което очаквах. … Те избраха, абсолютно неочаквано, анти-Путин и антируско“.

„Десислава Атанасова е много силен играч и номинацията ѝ за Венецианската комисия е добър ход. Политическата логика е ясна – тя е работила много години с Росен Желязков и той ѝ има доверие. Ако може да я пусне на терена, защо да я държи на пейката, защото КС е полупейка“, коментира още Райчев.

Интервюто на Стефан Кунчев с Андрей Райчев в предаването „12+3“ можете да чуете от звуковия файл -ТУК-.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here