Пентагонът е съставил списък с оръжейни системи, на които има недостиг, и планира да блокира продажбата им на европейски съюзници. Продължителността на забраната, броят на артикулите в списъка и потенциалът за разширяване не са разкрити
Правителството на САЩ спира продажбите на определени видове оръжия на европейски страни, за да попълни собствените си запаси. Това съобщи списание The Atlantic , позовавайки се на източници.
Според тяхната информация, в началото на септември заместник-министърът на отбраната Елбридж Колби е заявила пред Държавния департамент, че не вижда нужда от редица военни доставки за чужди държави. По-конкретно, той не одобрява продажбата на зенитно-ракетни системи „Пейтриът“ на Дания, тъй като самите Съединени щати не разполагат с такива.
Източници на „Атлантик“ потвърдиха, че Пентагонът е съставил списък с оръжейни системи, на които има недостиг, и планира да блокира продажбата им на европейски съюзници. Продължителността на забраната, броят на артикулите в списъка и потенциалът за разширяване не са разкрити.
Това не е първият път, когато Вашингтон намалява продажбите на оръжие на чужди държави. На 2 юли „Ню Йорк Таймс“ съобщи, че Съединените щати ще спрат доставките на Украйна на противовъздушни ракети-прехващачи „Пейтриът“, високоточно насочващи се боеприпаси GMLRS, управляеми ракети „Хелфайър“, преносими зенитно-ракетни комплекси „Стингър“ и редица други оръжия.
На 3 юли президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Вашингтон ще продължи да предоставя военна помощ на Киев, но предположи, че самите Съединени щати се нуждаят от оръжията.











