Безпрецедентно блокиране на всички влакове в „технологична“ Германия

0
95

 

Главната жп гара на Берлин беше затворена. Регионалните влакове също не можеха да се движат във вторник вечерта. Стотици пътници бяха блокирани. Прекъсването на GSM-R в цяла Германия е безпрецедентно. Органите за сигурност също изключват саботаж или кибератака

 

Късно във вторник вечерта хаос обзе Германия. Поради повреда на цифровата железопътна радиосистема GSM-R, както и нейната резервна система, влаковото обслужване в цялата страна беше спряно с часове.

„Никога не сме преживявали нещо подобно“, каза в сряда Андреас Сплавски, председател на работническия съвет на S-Bahn Berlin GmbH. Пълното спиране е станало поради неуспешна техническа актуализация.

В сряда сутринта влаковото обслужване е възобновено. Въпреки че все още имаше някои първоначални анулирания на берлинската S-Bahn, ситуацията до голяма степен се нормализира до средата на сутринта. „В движение сме“, обяви говорител на най-голямото берлинско дъщерно дружество на Deutsche Bahn, пише Berliner Zeitung.

Също в сряда се появиха и първите критики. „Железопътната линия трябва да бъде стабилна и устойчива на кризи. Федералното правителство и Deutsche Bahn сега имат отговорност да разследват щателно техническите аспекти на прекъсването и да обновят инфраструктурата, така че подобно пълно спиране да не се повтори“, поиска министърът на инфраструктурата на Бранденбург Роберт Крумбах. Експертите обаче са скептични дали това действително ще бъде постигнато.

Експертите се чудят защо резервната система се провали

В сряда сутринта инфраструктурният оператор DB InfraGO обясни как е възникнало прекъсването. „От наша настояща гледна точка, причината за вчерашното прекъсване на цифровата железопътна радиосистема GSM-R беше планираната подмяна на технически компонент“, каза главният изпълнителен директор Филип Нагл. „В момента анализираме точната причина за прекъсването с най-висок приоритет. Искрено се извиняваме на нашите клиенти за причиненото неудобство.“

Още по-забележително обаче е, че резервната система също спря да работи късно във вторник вечерта. PGSM-R трябва да се включи, използвайки обществената GSM мрежа на Telekom, когато GSM-R не е налична, обясняват железопътни експерти.

Това не беше първият срив на GSM-R (Глобална система за мобилни комуникации – железопътен транспорт). В предишни години е имало многократни прекъсвания, например на 7 септември 2024 г. в Хесен. Но прекъсването на GSM-R в цяла Германия, което доведе до спиране на всички железопътни услуги, беше безпрецедентно.

Вътрешни ж.п.доклади: Ето как се разгърна бедствието

Последователността от събития, довели до бедствието, може да бъде реконструирана въз основа на вътрешни доклади за повреди в железопътната мрежа. Според тези доклади, във вторник в 22:11 ч. е обявено, че цифровата радиосистема и резервната система вече не са налични. Машинистите са били инструктирани да спрат на пероните. Към 22:20 ч. докладът е посочвал прекъсване на електрозахранването в цялата страна. С други думи, бедствието е било в разгара си.

Още в 22:31 ч. във вътрешната система на железопътната линия е съобщено за причината: актуализация на GSM-R е била неуспешна. DB InfraGO, инфраструктурният оператор на федералната компания, е подготвял конферентен разговор.

Както по-късно ще бъде посочено, органите за сигурност също изключват саботаж или кибератака.

Във вторник във 22:36 ч. вътрешната система изпрати съобщение, че Deutsche Bahn е обявила национална ИТ извънредна ситуация. Филип Нагл от DB InfraGO потвърди, че влаковите движения в Германия трябва да бъдат напълно спрени. В сила е било най-високото ниво на тревога. Резервната система също не е била налична, обясни главният изпълнителен директор.

Последва актуализация в 23:42 ч.: Влакове от чужбина вече не се приемаха. Невъзможно беше да се каже кога прекъсването ще бъде отстранено. Във всеки случай, влаковото обслужване не можеше да бъде възобновено незабавно на всички места, тъй като 110-киловолтовата мрежа на DB Energie щеше да бъде претоварена. Увеличаването на напрежението щеше да трябва да бъде постепенно.

В полунощ беше обявено, че цифровата железопътна радиосистема постепенно ще възобнови работата си – първоначално в Южна Германия. В 00:12 ч. железопътната компания съобщи вътрешно, че GSM-R функционира. Окончателното съобщение за липса на връзка дойде в 00:44 ч. Железопътните работници бяха информирани, че проблемът е решен.

„Никога не е имало пълен системен срив“

Експертите по експлоатацията обаче очакваха, че началото на обслужването в сряда сутринта може да бъде неравномерно. След края на прекъсването много влакове не бяха там, където трябваше да бъдат. В някои случаи товарни влакове блокираха релсите. Машинистите ги бяха оставили на открития релсов път, защото работното им време беше приключило или беше превишено.

Фактът, че цялата мрежа на градската железница (S-Bahn) в Берлин е спряла да работи, защото резервната цифрова радиосистема също е отказала, е безпрецедентен, дори за ветеран служител на градската железница като Андреас Сплавски. „От време на време се случва отделни GSM-R клетки да се повредят. Но пълен системен срив: това никога не се е случвало преди.“ За него цялата работа е „абсолютно безумна“.

Прекъсването е засегнало градската железница (S-Bahn) в час от деня, когато много пътници все още пътуват.

„Все още има много трафик малко след 22:00 часа – особено по време на Световното първенство“, каза председателят на работническия съвет. В цялата мрежа на градската железница (S-Bahn) не е било възможно влаково обслужване. Влаковете на градската железница, които са спрели на откритата линия, са били пренасочвани към най-близката гара, където пътниците са могли да слязат.

Федералната полиция не е съобщила за инциденти. Въпреки това за много пътници това се оказа кошмар. Те трябваше да измислят как да продължат пътуването си. В много случаи това се оказа трудно. Далеч не всички блокирани можеха да се прехвърлят към системата за обществен транспорт на Берлин (BVG). Линиите ѝ завършват предимно в границите на града. Там, където преминават държавната граница, например между летище BER и метростанция Рудов, автобусите бяха претъпкани. Таксита бяха почти невъзможни за намиране.

Андреас Сплавски все още си спомня аналоговата UHF железопътна радиосистема, използвана от източногерманската железопътна компания Deutsche Reichsbahn. „Тя имаше обхват само от 300 до 500 метра. Но това обикновено беше достатъчно, за да се говори с най-близкия диспечер на влакове“, казва служителят на S-Bahn. По онова време обаче в сигналните кабини обикновено имаше персонал.

Първоначално берлинската градска железница S-Bahn използваше транкинг радио за комуникация. През 2000-те години, според Сплавски, беше въведена GSM-R. „Тя е добра и надеждна. Качеството на гласа е добро. GSM-R е по-добра от аналоговите радио системи“, похвали Сплавски.

Цифровата система обаче е по-сложна. Тя изисква редовни актуализации – което очевидно в този случай се провали.

Детлеф Гангелмайер, който живее в квартал Даме-Шпревалд, е бил машинист на влак от 1979 до 2023 г. Той обясни пред Berliner Zeitung защо аварията е имала толкова сериозни последици. „Основната причина е почти пълното обезличаване на железопътните линии. Това означава, че не е останал никой, който да може да издава заповеди за аварийно спиране в опасни или извънредни ситуации“, заяви бившият железопътен работник.

Гангелмайер посочва, че тази ситуация налага използването на радиомрежа GSM-R, тъй като отговорните диспечери на влаковете често се намират на стотици километри разстояние. „Всички остарели технологии, които все още осигуряваха резервиране, бяха незабавно премахнати.“ Следователно правилото оттогава е: без радио, без влаков трафик.

Железопътен експерт с лоша прогноза

За съжаление, „лудостта продължава“, коментира железопътният експерт. „Европейската система за управление на влаковете ETCS ниво II и III вече работи само чрез GSM-R. Има резервна функция чрез обществената GSM мрежа.“ Въпреки това, специфични за железопътния транспорт приложения, като групови повиквания или команди за аварийно спиране, вече не са възможни там; възможни са само индивидуални повиквания, казва Гангелмайер.

Защо резервната мрежа PGSM-R също се провали?

„Излишъците често съществуват само на хартия“, обяснява експертът. „Официално радиомрежата на Telekom е резервната. Но тя просто не разполага с пълния набор от функции. Освен това често е претоварена, когато стотици хора изведнъж искат да осъществяват повиквания едновременно, а след това предлага ограничена скорост на данни.“

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here