Белият дом: Байдън смята, че газопроводът „Северен поток 2“ е „лоша сделка“ за Европа

0
425
Путин и Байдън проведох телефонен разговор

 

В разговор с руския си колега Владимир Путин американският президент Джо Байдън е изразил притесненията си свързани с човешките права, както и за руската „агресия“ в Украйна. Въпреки различията си двамата лидери са постигнали съгласие за приключване преговорите по програмата Нов СТАРТ.

С телефонния разговор Байдън сигнализира по-твърда политика спрямо Кремъл в сравнение с предшественика си. Двамата президенти са говорили по инициатива на Белия дом като целта е била да се разисква продължаването с пет години на програмата Нов СТАРТ, която ограничава ядрените арсенали на Русия и Съединените щати до 1 550 бойни глави на всяка от страните. Според пожелал анонимност източник от Държавния департамент двете страни са се договорили да действат бързо и да постигнат споразумение преди изтичането на срока на 5 февруари, предава БНР.

Администрацията на Доналд Тръмп предложи една година удължение на срока на договора, но преговорите бяха прекъснати след настояването от Вашингтон за по-строги проверки.

В разговора във вторник, според Джен Саки, прессекретар на Байдън, американската страна също е потвърдила „силната си подкрепа за суверенитета на Украйна“ на фона на продължаващата руска „агресия“ и е изразила притеснения за  намесата в американските избори миналата година, отравянето на Алексей Навални и отношението на силите за сигурност към мирните протести в Русия.

С това САЩ бележат промяна в курса след Тръмп, който се опитваше да избягва да поставя на преден план опасенията за нарушаване на човешки права в Русия.

В прессъобщение на Белия Дом бе посочено, че Байдън е дал да се разбере, че САЩ ще действат решително за защита на своите интереси „в отговор на действия на Русия които са в наша или във вреда на наши съюзници.“ От информацията също става ясно, че Байдън и Путин са постигнали съгласие за поддържане на прозрачна и последователна комуникация.

Winbet – най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

Прессекретарят на Белия дом Джен Псаки информира още, че президентът Джо Байдън смята, че газопроводът „Северен поток 2“ е „лоша сделка“ за Европа и възнамерява да „преразгледа“ ограничителните мерки, наложени от предишната администрация по този проект, пише „Труд“, позовавайки се на ТАСС.

Един от журналистите я помоли да каже дали по време на по-ранния телефонен разговор между Байдън и германския канцлер Ангела Меркел е повдигната темата за „Северен поток 2“. Псаки отговори, че няма допълнителни съобщения относно съдържанието на този разговор.

Преди седмица предишната администрация на САЩ наложи санкции срещу плавателния съд „Фортуна“, който участва в изграждането на газопровода „Северен поток 2“, и неговия собственик – компанията „КВТ-Рус“. Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че новите ограничения от страна на Вашингтон са враждебни действия и явно пренебрегване на нормите на лоялна конкуренция. В неделя компанията-оператор Nord Stream 2 заяви пред репортери, че шлепът „Фортуна“ е възобновил полагането на тръбите на газопровода в датски води.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here