Великобритания признава държавата Палестина

0
67

 

Около 90% от анкетираните британци обаче са против признаването на Палестина

 

Великобритания официално ще признае палестинската държавност в неделя, съобщиха BBC и Sky News. Според тяхната информация се очаква премиерът Киър Стармър да направи съответно изявление.

На 29 юли офисът на Обединеното кралство на Даунинг стрийт 10 предупреди, че ще признае палестинска държава преди сесията на Общото събрание на ООН през септември, ако Израел продължи да възпрепятства хуманитарната помощ за ивицата Газа и не прекрати военната си операция в анклава. На фона на ескалиращите военни действия в Газа, британското външно министерство по-късно потвърди ангажимента си за признаване на Палестина през септември.

По-рано The Times писа, че Стармър отложи официалното си обявяване на признаването на Палестина до края на тази седмица, за да избегне нарушаване на посещението на президента Доналд Тръмп във Великобритания, предвид липсата на подкрепа от страна на САЩ за позицията на Обединеното кралство по въпроса. Американският президент посети Обединеното кралство от 16 до 18 септември, което е безпрецедентно второ държавно посещение в съвременната история.

Седмицата на високо ниво на 80-ата сесия на Общото събрание на ООН ще се проведе от 23 до 29 септември в Ню Йорк.

Проучване на JL Partners сочи несъгласие за признаване на палестинска държава

Близо 90% от британците не подкрепят предстоящото признаване на палестинската държавност от Лондон, съобщи The Daily Telegraph, позовавайки се на проучване на JL Partners.

В проучване на общественото мнение, проведено от 19 до 31 август сред 2118 души, 87% от анкетираните са против признаването на палестинска държава без никакви условия. Само 13% подкрепят този подход. Сред поддръжниците на управляващата Лейбъристка партия само 11% одобряват подобен ход на премиера Киър Стармър. Само поддръжниците на опозиционната Консервативна партия (6%) и дяснопопулистката партия Reform UK (8%) имат по-ниски нива на подкрепа.

Проучването установи също, че 51% от анкетираните са против признаването, докато радикалното движение Хамас остава на власт. Други 40% казват, че съгласието на Хамас за прекратяване на огъня и освобождаването на израелските заложници би било предварително условие за подобен ход. Освен това, според проучването, 17% са против всякакво признаване на палестинска държава.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here