Вигенин: Коментарът на Желязков за посещението на Зафиров в Китай е неуместен. И на нас в БСП не ни е приятно да го слушаме на украински, но не мрънкаме

0
64

 

„Да припомня, че уважаемите господа Желязков и Борисов без гласовете на БСП ще посрещат не Урсула фон дер Лайен, а внуците вкъщи. Така че нека си имаме уважението и то да е взаимно“

 

По-рано днес министър-председателят Росен Желязков заяви по повод посещението на вицепремиера Атанас Зафиров и регионалния министър Иван Иванов в Китай, че двамата са в годишен отпуск.

„От медиите видях, че са в Китай на официално партийно посещение, предполагам, че като сродни социалистически партии вероятно обменят партиен опит. Нито са командировани от мен, нито от Министерския съвет. Правителството няма отношение към партийните инициативи на един от коалиционните партньори“, коментира Желязков, въпреки че от 1 септември има медийни публикации, че Зафиров и Иванов са в Китай в качеството си на представители на БСП.

Ето какво написа в отговор евродепутатът Кристиан Вигенин, припомняйки, че българският премиер е направил приветствие на украински език:

Намирам коментара на премиера Желязков по адрес на вицепремиера и председател на БСП Зафиров и водената от него делегация в Китай за крайно неуместен.

Когато втората партия в съвместното управление изпраща делегация начело с вицепремиер и с участието на министър и двама зам.-министри, това не може да бъде представяно просто като някаква партийна екскурзия. Министрите са министри и по време на отпуск, в кабинета са представители на партията във всеки един момент, а не експерти в лично качество само в работното време. Това трябва да се вижда ясно и в политиката на правителството.

Да припомня, че уважаемите господа Желязков и Борисов без гласовете на БСП ще посрещат не Урсула фон дер Лайен, а внуците вкъщи. Така че нека си имаме уважението и то да е взаимно. И на привържениците на БСП не им е лесно да слушат премиера да говори на украински, нито да се ласкае от похвалите за количествата оръжия, пратени в Украйна, но не съм чул някой да мърмори публично. Избирателите на ГЕРБ също ще трябва да преглътнат факта, че вицепремиерът държи на връзките с Китай и е на събитие, на което присъства и Путин. Това е знак, че България търси баланс в променящия се свят, което не означава отказ от европейската ни същност. Били сме разкрачени така? Не мисля. Всъщност разкрачената стойка обикновено е най-стабилна. А на един крак как ще е?

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here